Příznaky meningitidy, o kterých by měl vědět každý rodič a rozhodně se nevyplácí je podcenit

Meningitida ovlivňuje meningy (mozkové a míšní pleny), vrstvy, které obklopují mozek a páteř a zajišťují fokální smyslový systém (CNS), společně s mozkomíšní tekutinou. V roce 2006 byla úmrtnost na bakteriální meningitidu 34% a 50% pacientů mělo po rekuperaci dlouhodobé následky. Meningitida nebo také zánět mozkových blan je v podstatě zánět ochranných membrán pokrývajících mozek a míchu, známých pod názvem mozkomíšní pleny.

Několik druhů mikrobů může způsobit bakteriální meningitidu, včetně Streptococcus pneumoniae (S. pneumoniae) a Streptococcus B. Různé druhy meningitidy zahrnují virovou, parazitární, ale bakteriální druh je nejzávažnější.

Co se vyplatí vědět

Počáteční známky zahrnují horečku a ztuhlý krk, bolest hlavy, neklid, zmatek a rozšířenou citlivost na světlo. Rychlé lékařské ošetření je klíčové. Novorozené děti jsou vystaveny vysokému nebezpečí bakteriální meningitidy a efektivně se šíří také na místech, kde se hromadí mnoho lidí, například ve školních prostorách. Bakteriální typ je druhou nejběžnější virovou meningitidou.

Bakteriální meningitida může vyvolat různé typy bakterií, jako například:

  • Stertococcus B

  • Listeria monocytogenes

  • Streptokokový pneumonid

  • Neisseria meningitides

  • Haemophilus influenzae, typ B

Streptokok skupiny B může přecházet z matky na dítě. Někteří lidé jsou přenašeči tohoto onemocnění. Mají v sobě tyto mikroorganismy, ale žádné příznaky. Pro ostatní však takový člověk představuje nebezpečí.

Příznaky meningitidy

  1. Zmatek, poruchy vědomí

  2. Citlivost na světlo

  3. Ztuhlý krk nebo bolest hlavy

  4. Bolest svalů

  5. Vyrážka

  6. Zvracení, nevolnost, horečka

  7. Samovolné modřiny na těle

  8. Studené nohy a ruce

U kojenců můžete příznaky rozpoznat podle toho, že dítě je apatické, ztuhlé, hodně pláče, odmítá krmení, je podrážděné, rychle dýchá a může mít vyboulenou fontanelu.

Jedná se o velmi agresivní, rychlé a život ohrožující onemocnění. Na začátku může působit jako běžná viróza, ale do několika hodin od propuknutí mu může pacient podlehnout nebo mít doživotní následky. Jedinou účinnou ochranou je očkování.