Hlen v krku a plicích musí ven. Mezi efektivní domácí pomocníky patří i slaná voda nebo česnek

Fotografie: Depositphotos

Pokud se vám v krku a plicích hromadí hlen, nemusíte nutně spěchat k lékaři a užívat komerční produkty plné chemie. Skvěle vám postačí tyto domácí postupy.

Hlen v krku či plicích je nepříjemný problém, který může potrápit naprosto každého, a to zejména během chladnějšího období. Pokud se s ním potýkáte i vy, nemusíte však ihned spěchat k lékaři a kupovat komerční prostředky z lékáren pro rychlou úlevu – skvěle vám podle lékařky Debry Sullivan dokáží pomoci tyto jednoduché domácí způsoby, které vás nepřijdou téměř na žádné peníze.

Zvlhčete vzduch ve své domácnosti

Zvlhčení vzduchu v domácnosti vám dokáže pomoci udržet hlen pod kontrolou, neboť snižuje přetížení a navíc odbourává bolest hlavy. Stačí použít vhodné zařízení nebo si vytvořit klasickou páru z vařící vody a přidaného esenciálního oleje – tu můžete také s ručníkem na hlavě vdechovat po celý den a patřičnou úlevu pocítíte již během několika hodin. Nezapomínejte také zvlhčovač vzduchu pravidelně čistit.

Zůstaňte hydratovaní a v teple

Pití dostatečného množství tekutin, zejména teplých čajů, může taktéž pomoci s odtokem hlenu. Právě voda totiž pomáhá uvolňovat přetížené dutiny a plíce, přičemž umožňuje pohyb hlenu tělem. Zkuste přes den popíjet také kvalitní džusy a především vývary, které díky dalším obsaženým látkám podpoří regeneraci těla. Samozřejmě byste také měli zůstat v teple, čímž zklidníte svůj dýchací systém a dokážete lépe bojovat s podmínkami, které způsobují nadměrný hlen (pomohou i teplé sprchy). 

Konzumujte potraviny pro zdraví dýchacích cest

Dalším skvělým způsobem, jak odstranit hlen z plic a krku je dle webu Healthline konzumace správných potravin. S problémem pomůže především citron, zázvor a česnek, které obsahují nespočet účinných sloučenin podporujících regeneraci těla. Skvěle také pomáhá kajenský pepř s obsahem kapsaicinu, kořen lékořice nebo granátové jablko. Stačí tyto potraviny konzumovat několikrát během dne a jistě pocítíte patřičnou úlevu.

Fotografie: Pixabay

Proti dráždivému kašli lze přírodně zakročit i bez komerčních léků. Z léčivých čajů pomůže také zázvorový

Kloktejte slanou vodu nebo použijte fyziologický roztok

V neposlední řadě můžete zkusit kloktat teplou vodu, což je skvělý způsob, jak se nejen zbavit hlenu, ale také jak podpořit zdraví dutiny ústní. Jak například uvádíme na webu Zdravé Stravování, hravě si poradí i s nepříjemnou bolestí krku. Aby byl postup co nejefektivnější, postupujte podle následujících kroků:

  • Smíchejte půl lžičky soli a šálek vody (nejlépe funguje teplá voda, a to bez obsahu chlóru).
  • Poté vypijte trochu roztoku, ale nepolykejte ho – začněte jej zhruba po dobu 60 vteřin kloktat a následně vyplivněte.
  • Takto postupujte několikrát denně, dokud nepocítíte požadovanou úlevu.
Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]