Obezita dětí a pohyb venku

Obezita dětí je v současné době jedním z nejdiskutovanějších problémů vůbec. Obézních dětí neustále přibývá a bohužel i dnes se mnoho rodičů drží toho názoru, že oplácené dítko = šťastné dítko. Baculaté tvářičky a faldíky na těle jsou tak často tématem maminek posedávajících na dětském hřišti, přičemž u takových debat zpravidla zaznívají věty typu „však oni z toho jednou vyrostou“. Ne vždy je tomu skutečně tak a statistiky mluví v tomto ohledu jasně: více než 80% dítek z obezity samo nevyroste a společně se všemi souvisejícími riziky je tak nezdravá obezita neodmyslitelnou součástí jejich života až do dospělosti.

Obezita dětí je problém, který se dá řešit

Přece svému drobečkovi nebudu upírat v jídle – to je věta, kterou až nezdravě často pronáší nespočet maminek a s radostí, že jejich dítko tak krásně papá, mu přidají další porci oběda na talíř. Nezdravé stravovací návyky, zvýšená potřeba energeticky bohatých potravin s vysokým podílem tuků a cukrů a rovněž i nedostatečná pohybová aktivita – to všechno má za následek neustále se zvyšující počet obézních dětí, které jsou tímto chronickým onemocněním ohrožovány nejen v útlém, ale i dospělém věku.

Důsledky obezity:

  • vysoký krevní tlak
  • onemocnění srdce a cév
  • onemocnění pohybového aparátu
  • poruchy látkové výměny tuků
  • onemocnění žláz

Jak proti dětské obezitě bojovat?

Obezita dětíDětská obezita s sebou přináší zdravotní rizika, která rozhodně nelze opomíjet. Malí otesánci potřebují podporu celé rodiny, která musí spolupracovat. Kromě změny jídelníčku, nad kterou zpočátku většina rodičů jen kroutí hlavou v domnění, že svému dítěti dopřávají jen to nejlepší a nechtějí ho trápit hlady, je důležité do života obézního dítěte zařadit pravidelný pohyb. Ideální jsou například návštěvy dětských hřišť, kde se dítko může vyblbnout na houpačkách a prolézačkách, spoustu ratolestí nejvíce baví skluzavky pro děti, u kterých je potřeba vynaložit jistou fyzickou aktivitu – kdo si chce užít jízdu dolů, musí se nejdříve dostat nahoru. 

Dítě je třeba podpořit ve všech směrech

Jak již bylo řečeno – obezita je chronické onemocnění mající výrazné následky na naše zdraví. Je-li vaše dítko obézní, určitě nad touto skutečnosti nezavírejte oči, ba naopak jej podpořte a ukažte mu správnou cestu. Kombinace zdravého jídelníčku a pohybu je ta nejlepší cesta k úspěchu.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici, Clare Bloomfield FreeDigitalPhotos.net

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]