Obezita u dětí a její dopady…

Obezita patří k onemocnění, pro které je typická zvýšená tělesná hmotnost společně s navýšením množství tuku v těle člověka. Obezita je důsledkem dlouhodobého převyšování energetických příjmů nad energetickými výdeji. V současné době se obezita řadí mezi civilizační choroby.

To jak vypadáme a jaký je náš zdravotní stav, úzce souvisí s našimi rodiči i prarodiči. Ovšem bylo by chybné tloušťku svalovat jen na geny. Důležitou roli zde totiž sehrává především způsob výživy matky během těhotenství, po porodu a poté celé dětství až do věku 25 let. Stručně – celoživotní komplikace mají položený stavební kámen již ve zdravotní charakteristice našich předků, nejvíce však rodičů. Především však jejich přístupu k životu, zdraví a výživě.

Tlusté děti

Tloušťka dětí se už dávno netýká pouze těch žijících v USA. I České děti jsou obézní a nacpávají se hamburgery, pijí slazené limonády a zadek od počítače zvednou jen v případě, že jdou do špajzu či lednice pro něco k zakousnutí. Smutným faktem je, že nadváha postihuje v ČR téměř třetinu dětí. Důvodem je jednak nevhodné stravování a málo pohybu.

Každé čtvrté dítě sedí každý den u počítače více než dvě hodiny. Každé sedmé dítě se věnuje pohybové aktivitě pouze při školním tělocviku. Kam se poděly děti šplhající po stromě, jako veverka. Všichni ti skákací panáci, hry s gumou, na honěnou, na schovávanou a další hry, kde se dítě hýbe? Tlusté děti navíc ještě i mnoho rodičů omlouvá slovy, že z toho vyrostou – omyl!

Dětské nemoci spojené s obezitou

Již v dětském věku se mohou projevit metabolické a endokrinní komplikace, onemocnění srdce a cév, potíže zažívací, ortopedické včetně dermatologických těžkostí. Ani estetická stránka by neměla zůstat zanedbaná, skrze nadváhy se tyto děti potýkají s problémy se začleněním do kolektivu a mohou se objevit psychické potíže. Všechna tato fakta ovlivňují sebevědomí dítěte. Naučí-li se dítě správným stravovacím návykům již v útlém věku, vyhne se v dospělosti řadě zdravotních, ale i psychických problémů.

S obezitou souvisí

  • Výsměch spolužáků ve škole – nízké sebevědomí, ohrožená psychika dítěte
  • Horší prospěch ve škole
  • Různá onemocnění související s nadváhou (nemoci srdce a cév, kloubů, problémy se zády, spánkové problémy, ekzémy a další)

Skupina ohrožených dětí

  • Dítě v rodině s nízkým příjmem
  • Jeden z rodičů má nadváhu či je obézní
  • Měla-li matka dítěte nadváhu před početím
  • Matka prodělala těhotenskou cukrovku
  • Dítě nebylo kojeno
  • Nevhodné stravovací návyky s vysokým příjmem kalorií a nízkým výdejem energie

Obrázek: pixabay.com