Nové studie odhalily skutečnou příčinu těchto zdravotních problémů. Tyto chyby na záchodě dělá většina lidí

Fotografie: dirtyboxface / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

V poslední době probíhá živá debata o tom, zda je lepší uzavírat víko toalety při splachování, nebo zda je to zbytečné. Co na to říkají odborníci?

Zavírání víka na toaletě při splachování je jedna z těch zdánlivě drobných otázek, která může vyvolat živou debatu. Někteří lidé dbají na to, že víko zavírají, zatímco jiní ho nechávají otevřené, uvádí web Healthline. Existuje nějaký skutečný důvod pro to, abychom ho zavírali, nebo je to jen zvyk? Vědci uskutečnili výzkum a objevili odpověď.

Dezinfekce toaletní mísy a omezení šíření virů

Podle profesora virologie Charlese Gerby z Arizonské univerzity a hlavního autora nedávné studie, která se zabývala šířením virových částic při splachování toalet, není zavírání záchodového víka účinné při omezení šíření virů. Toto tvrzení však neznamená, že zavírání víka není užitečné opatření. Podle několika studií může tento postup omezit šíření bakteriálních patogenů, které jsou obvykle větší než viry.

V rámci Gerbova experimentu vložili vědci do veřejných a domácích toalet částice bakteriofágu MS2, který byl vytvořen pro infekci bakterií. I když tento virus není pro člověka přímo nebezpečný, sloužil jako reprezentant ostatních škodlivých mikroorganismů, které mohou být v toaletách přítomny. Poté provedli spláchnutí a zjistili, že množství viru se statisticky nezměnilo ani při zavření víka.

toaleta, záchod, wc prkýnko
Fotografie: Freepik

Pokud se snažíte udržet podlahu kolem toalety čistou, nemusíte zavírat víko. Pokud vám však jde o udržení stěn bez šmouhy, je lepší víko před spláchnutím uzavřít. Ale nejlepší způsob, jak udržet čistotu v celé koupelně, není jenom spláchnutí. Podle studie je klíčová dezinfekce.

Sezení na záchodě s telefonem je zdravotním rizikem. Hrozí i hemoroidy a přenos bakterií

„Dezinfekce toaletní mísy s použitím prostředku obsahujícího kyselinu chlorovodíkovou a záchodové štětky snížila kontaminaci vody v míse MS2 o 99,99 % ve srovnání s pouhým použitím štětky,” potvrdili vědci. Také zjistili, že používání dezinfekčního prostředku spolu se štětkou snížilo množství kontaminace na samotné záchodové štětce. Jinými slovy, pravidelné čištění koupelny a toalety je nejlepší cesta k prevenci nemocí.

Jak rozhodnout?

Zavírat víko na toaletě při splachování může přinést několik výhod z hlediska hygieny, bezpečnosti a estetiky. Nicméně je to spíše otázka osobní preference a pohodlí. Pokud jste ve společné domácnosti, může být užitečné komunikovat s ostatními členy rodiny a najít společnou dohodu ohledně tohoto zvyku.

Na veřejných toaletách je situace odlišná, hygienický aspekt může být důležitější, jak jsme zmínili v článku na webu ZdravéStravování. Nicméně mnoho veřejných toalet nemá zavírací víko, a proto je při používání těchto zařízení obtížné dodržovat tento zvyk. Nakonec je to individuální rozhodnutí, které by mělo respektovat potřeby a preference každého jednotlivce.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]