Budíte se během noci ve stejnou hodinu? Mohou za to vaše vnitřní orgány

Fotografie: Depositphotos

Možná, že ani vám se nedaří spát bez přerušení až do rána a v noci se probouzíte. Zajímavé na tom ovšem je, že je to vždy ve stejný čas. Měli byste vědět, co to znamená.

Spánek je pro život nejen člověka velmi důležitý. Každý potřebuje odpočinek a určitou dobu k regeneraci organismu. Minimálně by se mělo spát sedm až osm hodin. Ne vždy se to podaří. A také se stává, že se člověk v noci budí. Když pak hned zaspí, tak to tolik nevadí. Horší je, když nemůže potom usnout. A co to vlastně značí, když se budí stále ve stejnou hodinu? Více prozradil lékař Chris Vincent.

Co je to spánkový cyklus

Spánkovým cyklem lze nazvat střídání jedné fáze non-REM (synchronní spánek) s jednou fází REM (paradoxní spánek spojený s rychlým pohybem očí). U člověka trvá tento cyklus asi 70 až 100 minut, takže za noc se vystřídá okolo pěti cyklů. Záleží na tom, jak dlouho člověk spí. V dospělosti převažuje non-REM fáze v poměru 4:1. Synchronní spánek slouží k regeneraci somatických funkcí a paradoxní k obnově mozkových funkcí.

Co jsou to biologické hodiny

Biologické neboli cirkadiánní hodiny pomáhají živým organismům vnímat čas. Biologický rytmus ovlivňuje podle čínské medicíny tok energie 12 meridiánů. Tělo neustále přijímá energii  Čchi, která mu umožňuje plné jeho biologické funkce. Čchi proudí 12 meridiány, které tělo tvoří během 24hodinového cyklu. Díky nim lze i pochopit určité disfunkce těla. Když se totiž člověk pravidelně v určitou hodinu, může to znamenat, že některý z orgánů nepracuje správně.

Mezi 23. a 1. hodinou

Když se budíte mezi 11. hodinou a 1. hodinou noční, ukazuje to na to, že zlobí žlučník, který je zodpovědný za vylučování žluči. Možná tu bude chtít změnit stravovací návyky a omezit konzumaci mastných potravin. Probouzení v tento čas znamená, že nemáte důvěru v sebe a máte potíže s rozhodováním.

Fotografie: Pixabay

Mezi 1. a 3. hodinou ranní

Podle čínské medicíny v tento čas pracují hlavně játra. Budíte-li se během tohoto časového úseku, není tento meridián v nejlepším pořádku, v játrech se akumulují toxiny a neodcházejí správně ven. Jestli jste kuřáci, chce to s kouřením přestat. Po psychické stránce to ukazuje na přemíru hněvu.

Mezi 3. a 5. hodinou ranní

V tento čas pracují plíce. Když se budíte, můžete mít problémy s dýcháním a cítit se ochromeni emocemi. Možná vás něco znepokojuje, ale bojíte se o tom hovořit. Naučte se formulovat své myšlenky a obavy a nebojte se je vyjádřit.

Fotografie: Freepik

Mezi 5. a 7. hodinou ranní

Tento časový úsek je věnován práci tlustého střeva. Trpíte-li ale na nadýmání, chronickou zácpu, váš spánek nemůže být příliš kvalitní. Asi si vás také trápí nespokojenost se životem a zvýšená úzkost z budoucnosti. Třeba cítíte emocionální prázdnotu.  Měli byste se naučit být vděčni za to, co máte.

Zdroj: Healthline, VeryWellHealth

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]