Vědci zjistili, kolik spánku opravdu potřebujeme. Skutečné hodnoty se liší podle věku

Fotografie: Freepik

Nedostatek spánku bývá často zmiňován jako stresový faktor. Co je však tímto pojmem myšleno, je obvykle nejasné. Vědci ho konečně vyčíslili a konkretizovali, říká lékař Abhinav Singh.

Když se řekne nedostatek spánku, vybaví si každý z nás něco docela jiného. Zatímco někteří považují za deficit až kompletně probdělou noc, jiní pociťují nepříjemné příznaky únavy i ve chvíli, kdy si jdou lehnout třeba jen o hodinu později než obvykle. Ovšem potřeba spánku je u různých věkových skupin odlišná.

Výzkum, který vás zbaví všech pochybností

Podle National Sleep Foundation lze konstatovat, že dospělí pro svůj zdravý životní styl potřebují 7–9 hodin plnohodnotného spánku za den. Vše se ovšem liší i v závislosti na jejich fyzické aktivitě, aktuálním zdraví apod. A jak jsou na tom děti nebo třeba starší dospělí? To vám prozradí následující přehled, který tito odborníci zpracovali.

Fotografie: PxHere
  • novorozenec (0–3 měsíce) – 14 až 17 hodin
  • nemluvně (4–11 měsíců) – 12 až 15 hodin
  • batole (1–2 roky) – 11 až 14 hodin
  • předškolní věk (3–5 let) – 10 až 13 hodin
  • školní dítě (6–13 let) – 9 až 11 hodin
  • mladistvý (14–17 let) – 8 až 10 hodin
  • mladý dospělý (18–25 let) – 7 až 9 hodin
  • dospělý (26–64 let) – 7 až 9 hodin
  • starší dospělý (65 a více let) – 7 až 8 hodin

Jak se v doporučeném rozmezí vyznat

Výše uvedené časové údaje berte jako průměrné, vypovídají o hodnotě plnohodnotného nočního spánku pro zdravého člověka. Individuálně se však tato doba může lišit i o hodinu (v obou směrech) a stále bude považována za normu. Pokud tedy tak úplně neodpovídáte tabulkám, neděste se. Vždy totiž musíte zvážit i vliv dalších okolností.

Fotografie: Freepik

Pokaždé tedy musíte vzít v úvahu i další faktory. Mezi ně patří například váš životní styl, sportovní aktivita, hladina stresu a podobně. Naštěstí není tak těžké posoudit nutné množství spánku. Stačí si jen položit ty správné otázky a poctivě (a především pravdivě) si na ně odpovídat. Zvládnete to sami díky tomuto návodu.

Jak zjistit, zda máte spánku dostatek

Vezměme si modelovou situaci, během níž spíte zmíněných sedm hodin denně. Jak na vás tato doba působí? Probouzíte se ráno odpočatí? Nebo máte dojem, že pro svou maximální produktivitu potřebujete ještě něco navíc? Větší potřebu spánku mají také lidé trpící nějakým onemocněním nebo ti, kteří hodně sportují. Ovšem stejně náročná může být pro naše tělo i obtížná práce ve stresujícím prostředí.

Fotografie: PxHere

Jestliže během běžného dne často řídíte nebo obsluhujete manipulační techniku, můžete se vám stát, že se během této činnosti cítíte ospalí. I to značí, že máte nedostatek spánku. A posledním důležitým bodem je i závislost na kofeinu. Ona může také značit, že s vašimi spánkovými návyky není něco v pořádku. Ve všech těchto případech se proto rozhodně vyplatí spát více, než je nižší doporučená hranice pro vaši věkovou kategorii.

Jak zlepšit kvalitu spánku aneb není to jen o délce

Můžete však spát dostatečný počet hodin a přesto se cítit unavení. To nastává ve chvíli, kdy se na posteli převalujete a jednoduše nemůžete zabrat. Co proti tomu dělat? Existuje několik tipů, jež dokážou naši noc zpříjemnit a celý spánkový proces zefektivnit. Zaměřit byste se měli zejména na stejný spánkový rytmus. Jinými slovy – je nutné spát stejně dlouho v pracovní dny i o víkendu.

Fotografie: PxFuel

Váš organismus se tak nebude muset vyrovnávat se změnami. Zaměřte se i na výběr kvalitní matrace a polštáře (dostatečně podepřená páteř rovněž prohlubuje kvalitu spánku) a očistěte svou ložnici od všech elektronických zařízení. Posledním doporučením je pak omezení konzumace alkoholu před spaním. Pokud tyto body dodržíte, vaše spánková hygiena se velmi rychle zlepší a vy si o to více odpočinete.

Zdroj: SleepFoundation

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]