Pokles krevního tlaku může představovat vážný zdravotní problém. Kdy už je nutné vyhledat lékařskou pomoc?

Fotografie: Freepik

Když máte někdy nízký tlak, mnoho lidí vám doporučí dát si kávu. Ve většině případů to pomůže, ale někdy káva zkrátka nestačí, říká lékař James Beckerman.

Abnormálně nízký krevní tlak se odborně nazývá hypotenze. Pro většinu lidí sice hypotenze nepředstavuje vážný problém, avšak u některých osob má opravdu negativní dopad. Kromě tohoto stavu může nízký tlak vést k mdlobám, může způsobovat závratě, a v závažných případech může být dokonce nebezpečná pro život. Je vhodné rozpoznat příznaky a příčiny, které ji způsobují.

Normální krevní tlak versus hypotenze

Hypotenze je extrémně nízký tlak, kvůli kterému je průtok krve do určitých orgánů nedostatečný. Příznaky hypotenze mohou dokonce vést k šoku. Lékaři tvrdí, že nízký krevní tlak není zdravotní problém. Když ale krevní tlak klesne náhle a mozek je najednou bez krve, je to velký problém. Existují dokonce i situace, kdy hypotenze vede k mrtvici, infarktu nebo k selhání ledvin.

Fotografie: Pixabay

Nejčastější příčiny hypotenze

Mezi nejčastější příčiny hypotenze patří zejména těhotenství, srdeční selhání, onemocnění jater, srdeční arytmie, přebytečné teplo, cukrovka, anafylaktický šok, hormonální problémy, těžká dehydratace třeba při zvracení či některé léky. A to rozhodně ještě není všechno. Existují také různé druhy hypotenze.

Fotografie: Pixabay

Ortostatická nebo posturální hypotenze

K tomuto poklesu krevního tlaku dochází, když dlouho ležíte a pak se najednou zvednete, zamotá se vám hlava a vy máte co dělat, abyste neomdleli. Tohle se může stát komukoliv, ať už kvůli dehydrataci nebo únavě. Nejčastěji se vyskytuje u lidí, kteří užívají léky ke kontrole vysokého tlaku. Může to být také spojeno s těhotenstvím, silnými emocemi nebo třeba cukrovkou. Většinou se vyskytuje u starších osob.

Těžká hypotenze

To je přesně ten druh hypotenze, který je spojován se šokem. Šok nastává, když orgány nejsou dostatečně zásobovány krví a kyslíkem. Buďte opatrní, tento stav může být život ohrožující, pokud není okamžitě řešen.

Fotografie: Pixabay

Chronická hypotenze

Existují také situace, kdy není známo, proč má člověka nízký tlak. Tyto formy hypotenze se nazývají chronická asymptomatická hypotenze. Zpravidla to ale není nebezpečné. Mezi hlavní příznaky hypotenze patří:

  • únava,
  • závratě,
  • nevolnost,
  • ztráta vědomí,
  • rozmazané vidění.

Je třeba pamatovat si, že příznaky hypotenze se liší především v závažnosti. Člověk může dokonce ztratit rovnováhu nebo mít slabý puls.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]