První pomoc při nízkém krevním tlaku. Běžně dostupné potraviny vám ho pomohou zvednout

Fotografie: Depositphotos

Tím, jak se stravujeme, můžeme udělat hodně pro své zdraví. Existuje několik potravin, které nám okamžitě zvednou tlak.

Za vznik nemocí jsou mnohdy zodpovědní sami lidé. Vznik onemocnění ovlivňují například svojí stravou. Některé potraviny se vyplatí vynechat a jiné naopak zařadit do svého jídelníčku. Mnohé z nich mají například vliv na náš krevní tlak. Víme, které potraviny byste neměli jíst, pokud se potýkáte s vysokým krevním tlakem, a naopak které konzumovat s nízkým tlakem krve. Více prozradila lékařka Angela M. Bell.

Sůl zvyšuje tlak

Kuchyňská sůl patří mezi potraviny, které zvyšují krevní tlak. Děje se to v případě, že jí konzumujeme velké množství. Jestliže tedy bojujete s vysokým krevním tlakem, zkuste své pokrmy solit co nejméně nebo rovnou přejděte na dietu s nízkým obsahem soli. Ostatně velké množství soli není vhodné ani pro osoby, které vysokým krevním tlakem netrpí. U soli platí více než jinde, že méně je někdy více.

Fotografie: Pixabay

Naopak mezi potraviny, které snižují krevní tlak, patří ořechy, a to mandle, vlašské ořechy, pistácie nebo třeba lískové ořechy. Je to z toho důvodu, že obsahují hodně vitamínu B. Ten lze mimo jiné získat z vajec, mléčných výrobků a obilovin. Je tedy vhodné do svého jídelníčku ořechy zařadit, a to nejen tehdy, pokud máte vysoký krevní tlak. Zdravé jsou v každém případě pro všechny, pokud netrpíte alergií.

Pozor na zpracované potraviny

Zpracované potraviny a polotovary z masa obsahují nejen velké množství přidané soli, ale většinou také tuku. Proto nejsou vhodné pro osoby s vysokým krevním tlakem. Navíc nadměrná konzumace jakéhokoliv masa se nedoporučuje nikomu, kdo chce žít zdravě. V rozumné míře je však čerstvé maso vhodné, protože obsahuje bílkoviny, které naše tělo potřebuje ke svému fungování.

Fotografie: Pixabay

Pozor také na nápoje s kofeinem, zvyšují totiž krevní tlak. Pokud ho tedy máte nízký, je pro vás vhodné si dát kávu po ránu. S vysokým krevním tlakem si však dejte pozor na nadměrnou konzumaci. Pokud vám to lékař doporučí, raději kávu ze svého denního menu vyřaďte. Lidem s vysokým tlakem by opravdu mohla uškodit. Podobné je to také s konzumací hořké čokolády, která reguluje srdeční rytmus.

Maso ideálně libové

Již jsme hovořili o tom, že maso není vhodné pro nikoho, kdo chce žít zdravě. Pokud však máte nízký krevní tlak, mohou vám masité pokrmy pomoci. Ideální je v takovém případě konzumovat maso libové, jelikož tučné maso zvyšuje hladinu cholesterolu. Jestliže si ani tučné nedokážete odepřít, určitě to s jeho konzumací nepřehánějte a dejte si ho spíše výjimečně při zvláštní příležitosti.

Lidé s vysokým krevním tlakem by neměli konzumovat ani energetické nápoje. Obsahují totiž příliš mnoho draslíku, hořčíku a sodíku, tudíž mohou zvýšit krevní tlak. Pokud tedy trpíte vysokým krevním tlakem, raději se s těmito nápoji rozlučte. Jestliže je váš tlak spíše nízký, můžete u sebe nosit plechovku, která vám vždy rychle pomůže srovnat hodnoty tlaku do normálu. A podobně působí i víno.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]