Nepřekonatelné byliny zatočí s bronchitidou a účinně fungují i na astma. Potíží vás zbaví rychle a spolehlivě

Fotografie: Freepik

Ačkoliv se rychlost nárůstu počtu astmatiků v posledních letech snížila, každoročně přibude v České republice přibližně 13 000 nemocných.

Odhaduje se, že astma trápí asi půl milionu Čechů. Dalších 250 000 o své nemoci netuším potvrzují odborníci z FN Brno. Toto chronické zánětlivé onemocnění postihuje dýchací cesty a může způsobovat opakované záchvaty. Další onemocnění, jako jsou kašel a bronchitida, se často označují jako „zimní nemoci“. Ve skutečnosti se však tyto infekce mohou vyskytnout kdykoli během roku. V tomto článku se zaměříme na 9 bylin, které účinně čistí plíce a zmírňují kašel, bronchitidu a astma.

9 rostlin, které zmírňují astma, kašel a bronchitidu

Ucpaný nos, dýchací potíže, rýma, dušnost, kašel, svalová slabost nebo neustálé kýchání často vedou ke změně kvality života. Ať už se jedná o obyčejný kašel, bronchitidu nebo astma, stavy, které se týkají dýchacích cest, jsou často těžko snesitelné. Některá přírodní řešení však mohou zmírnit příznaky těchto stavů tím, že otevřou průdušky a usnadní dýchání.

Fotografie: Pixabay

Následující přírodní prostředky vám mohou od těchto obtíží dobře pomoci, mějte však na paměti, že nenahrazují lékařskou radu nebo léčbu doporučenou lékařem. Pokud vaše příznaky přetrvávají, doporučujeme vám poradit se s odborníkem.

1. Eukalyptus

Eukalyptus je rostlina, kterou lze díky jejím antivirovým a protizánětlivým vlastnostem využít mnoha způsoby. Jeho esenciální olej lze inhalovat a zmírnit tak příznaky kašle, bronchitidy nebo astmatu. Ve studii bylo prokázáno, že je užitečný při zmírňování příznaků onemocnění dýchacích cest.

2. Oregano

Oregano je aromatická rostlina, která se pro své léčivé účinky často používá v čínské medicíně. Je bohatá na antioxidanty a vitamíny A, C a B9 a má antibakteriální a protiinfekční účinky, které z ní činí cenného spojence proti zimním nemocem. Ve výše zmíněné studii se ukázalo, že oregano je účinné i proti příznakům infekcí dýchacích cest.

Fotografie: Freepik

3. Šalvěj

Šalvěj je rostlina s protizánětlivými a antioxidačními účinky a může být přírodním lékem na různé nemoci. Podle jedné studie byla šalvěj účinná při léčbě akutního zánětu hltanu a zmírnění bolesti v krku. Tato rostlina je považována za přírodní prostředek proti kašli a infekcím dýchacích cest.

4. Tymián

Tymián je známý tím, že ulevuje při mnoha onemocněních dýchacích cest, jako je bronchitida, kašel, astma a senná rýma. Díky svým antivirovým a antimykotickým vlastnostem je obzvláště účinný proti patogenům. Vědci ho považují za doplňkovou léčbu kašle a nachlazení.

5. Kořen lékořice

Lékořice se běžně používá ke zmírnění zánětu dýchacích cest, zejména při bronchitidě. Podle vědeckého experimentu obsahuje kořen lékořice složky, které působí jako antivirotika a mohou bojovat proti virům způsobujícím zimní nemoci.

6. Podběl

Lidé trpící dýchacími potížemi používali podběl ke zmírnění příznaků již od starověku. Tato rostlina obsahuje sloučeniny, které z ní činí účinný prostředek proti kašli. Podběl, známý také jako „oslí krok“, dokáže zklidnit krk a bojovat proti kašli.

7. Máta peprná

Máta peprná uvolňuje svaly a uvolňuje dýchací cesty. Mátu peprnou lze doporučit při kašli, bronchitidě nebo astmatu. Jak ukazuje jedna studie, mentol může být účinný při otevírání průdušek a zmírňování dýchacích potíží.

8. Hřebíček

Hřebíček obsahuje eugenol, účinnou látku, která má protizánětlivé účinky a chrání plíce před možným poškozením. Bylo prokázáno, že hřebíček díky své účinné látce zmírňuje příznaky astmatu.

Fotografie: Freepik

9. Kořen proskurníku

Kořen bahenní slávky může být přírodní alternativou při kašli, bolestech v krku a průduškových onemocněních. Podle vědců může tato rostlina zmírnit podráždění průdušek a omezit suchý kašel.

Zdroj: FN Brno, Healthline, Healthline