Neobyčejné účinky křenových listů na lidský organismus

Když se mluví o křenu, tak v souvislosti se samotným kořenem. A na křenové listy se velmi často zapomíná. To je ale velká chyba, jelikož jsou v souvislosti se svými účinky zcela unikátním pomocníkem pro lidské zdraví. Podívejme se společně na to, v čem jsou unikátní a co vše dokážou.

Vysoký obsah důležitých látek

Křenové listy často vnímáme jako odpad, jelikož se hlavně zaměřujeme na samotný kořen. To se ale ukazuje jako velká chyba. To proto, že obsah křenových listů rozhodně není nijak zanedbatelný. Obsahují totiž celou řadu vitamínu, jako jsou ty ze skupiny B, dále nechybí vitamín C, nebo také P, či E. Kromě nich musíme zmínit také nezanedbatelný obsah síry, hořčíku, dále také vápníku, ale i draslíku. A k tomu všemu se přidává také kyselina askorbová.

Využijte je jako obklad

Křenové listy se dají použít velmi jednoduše, i ve formě obkladu. Stačí je natrhat a potom už je stačí aplikovat na postižená místa. Velmi dobře likvidují například bakterie. Použít je můžete buď tak, že je na své tělo přiložíte buď čerstvé, nebo takzvaně spařené.

V tu chvíli můžete pociťovat drobné pálení, které však vaší kůži nijak neublíží. Tento postup se hodí také ve chvíli, kdy chcete ze svého těla odstranit přebytečné množství soli, která se v něm může nacházet.

Vytvořit můžete také tinkturu

Obklady z křenových listů ukazují jedno z jednodušších, ale rozhodně ne jediných použití. Také je možné vytvořit z nich tinkturu. Na tu se hodí použít spíše mladší listy. Ty se utrhnou, umyjí a potom se nasekají na drobnější kousky. Napěchují se do uzavíratelné nádoby a následně se zalijí alkoholem. Buď čistým lihem, nebo třeba jakoukoliv vodkou. Následně se směs nechá minimálně 2 dny v lednici a poté je tinktura hotová.

Její použití je podobné, jako v předchozím případě. Jenom s tím rozdílem, že tam kam jste listy pokládali, budete mazat tuto směs. Třeba na záda, ale i na klouby, nebo na svaly, kde přijde vhod i prvotní chladivý účinek.

Kde listy vzít?

A kde křenové listy vzít? Pokud máte zahradu, začněte křen pěstovat. A pokud ji nemáte, ale znáte někoho, kdo křen pěstuje, řekněte si jemu. Obvykle bude využívat jako kořen a listy považovat za odpad. Možná se bude i divit, že chcete právě je.

Fotografie: DepositPhotos