Takhle vypadá melanom nehtu v moment, kdy nastává nejvyšší čas na léčbu

Fotografie: BrotherLongLegs / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Vzhled nehtů se může změnit v důsledku zranění, infekce nebo jiných zdravotních potíží. Některé změny mohou vyžadovat lékařskou péči.

Zdravé nehty jsou hladké a mají stálé zbarvení. S přibývajícím věkem se mohou objevit svislé rýhy, nebo mohou být nehty trochu křehčí, ale obojí je neškodné. Skvrny způsobené poraněním by měly s nehtem vyrůst. Abnormality, jako jsou skvrny, změna barvy a odlučování nehtů, mohou být důsledkem poranění prstů a rukou, virových bradavic (periunguální bradavice), infekcí (onychomykóza) a některých léků, například těch používaných při chemoterapii, říká doktorka Alana Biggers.

Abnormality u nehtů

Některé změny na nehtech jsou způsobeny zdravotními potížemi, kterým je třeba věnovat pozornost. Pokud máte některý z těchto příznaků, navštivte svého lékaře:

 • změna barvy (tmavé pruhy, bílé pruhy nebo změny barvy nehtů)
 • změny tvaru nehtů (kroucení nebo třepení)
 • změny tloušťky nehtů (zesílení nebo ztenčení)
 • lámavé nehty
 • nehty, na kterých se tvoří jamky
 • krvácení v okolí nehtů
 • otoky nebo zarudnutí v okolí nehtů
 • bolest v okolí nehtů
 • oddělování nehtů od kůže

Diagnóza strádajícího těla podle zdravotního stavu nehtů: Rozštěpené, měkké i žluté nehty na něj upozorní

Černý nehet neboli melanom

Melanom nehtu je vzácný typ rakoviny kůže, který postihuje nehet a okolní tkáně. Melanom je agresivní forma rakoviny, která se vyvíjí z melanocytů, buněk produkujících pigment melanin. Když se melanom vyskytne na nehtu, nazývá se melanom nehtu.

Melanom nehtu může vzniknout na jakémkoliv prstu nebo na noze a může ovlivnit jak nehet, tak i okolní kůži a tkáně. Příznaky a vzhled melanomu nehtu mohou být různé, ale některé z typických znaků zahrnují:

 • Změny v barvě nehtu: melanom nehtu může způsobit změny v barvě nehtu. Nehty mohou získat tmavší odstín, může se objevit černá čára pod nehtem nebo na jeho stranách.
 • Změny ve tvaru a struktuře: melanom nehtu může způsobit deformace nehtu, jeho zhrubnutí nebo nerovnoměrné růstové linie.
 • Změny v okolní kůži: pokožka okolo nehtu může být zduřelá, zčervenalá, nebo se mohou objevit nové pigmentované skvrny.

Je důležité si uvědomit, že melanom nehtu může být matoucí, protože se může podobat běžným problémům nehtů, jako jsou pigmentované skvrny nebo zlomeniny. Pokud si všimnete jakýchkoliv podezřelých změn na nehtu nebo v jeho okolí, je důležité co nejdříve vyhledat lékařskou radu.

Jak předejít melanomu nehtu

K prevenci melanomu nehtu patří opatrnost na slunci, pravidelná kontrola nehtů a kůže a včasná reakce na jakékoli změny. Diagnóza melanomu nehtu se provádí prostřednictvím dermatoskopie (specializovaný nástroj pro zkoumání kůže) a biopsie (odebrání vzorku kůže k laboratorní analýze). Včasná detekce a léčba jsou klíčové pro úspěšný výsledek při léčbě melanomu nehtu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]