Neobvyklá barva moči prozrazuje zdravotní potíže. Může upozornit i na infekci a ledvinové kameny

Fotografie: Depositphotos

Barva moči může poskytnout důležité informace o stavu vašeho zdraví. Každý odstín má svou příčinu, někdy za ním stojí i zdravotní problémy.

Pohled na barvu moči může poskytnout překvapivě mnoho informací o stavu našeho zdraví. Každodenní rutina návštěvy toalety může být klíčem k odhalení možných zdravotních problémů, které bychom mohli přehlédnout. Zdravá moč by měla mít světle žlutou až jantarovou barvu a být průhledná, ale jakékoli odchylky od této normy by mohly být signálem něčeho vážnějšího, jak říká doktorka Debra Rose Wilson.

Světle žlutá až průhledná

Moč, kterou vylučují ledviny, je produktem, jenž filtrováním odstraňuje škodlivé látky z krve. Poté putuje skrze močovody do močového měchýře, kde se hromadí, dokud necítíte nutkání jít na toaletu. Normální moč má světle žlutou až jantarovou barvu. Pokud je vaše moč zcela průhledná, může to znamenat, že pijete více tekutin, než je denní doporučené množství, informuje lékařka Judith Marcin

Růžová až červená moč

Pokud se moč začne zbarvovat do růžova nebo červena, je dle Healthline důležité nejprve zvážit svůj životní styl a stravu. Některé potraviny, jako červená řepa nebo borůvky, mohou zbarvit moč do těchto odstínů. Avšak neopodstatněné zbarvení by mohlo naznačovat přítomnost krve v moči, což může být způsobeno různými zdravotními problémy, jako jsou infekce, ledvinové kameny nebo nádory v močovém ústrojí.

test moči
Fotografie: Freepik

Modrá nebo zelená moč

Ačkoli je to vzácné, Healthline uvádí, že moč může mít i modrou nebo zelenou barvu. To může být způsobeno bakteriální infekcí nebo přítomností vysokého obsahu vápníku v těle. Tyto stavy mohou vést ke změně barvy moči až do fialové, což by mělo být důvodem k návštěvě lékaře.

Zdravotní stav spolehlivě prozradí barva stolice. Mezi rizikové odstíny patří i zelená a černá

Tmavě hnědá moč

Tmavě hnědá barva moči může signalizovat problémy s játry, protože moč může obsahovat žluč, jak informovala studie publikovaná v časopise International Journal of Hepatology. To může být také známkou onemocnění, jako je porfyrie, kdy se v těle hromadí určité chemické sloučeniny. Pokud si všimnete neobvyklých barev moči, je důležité konzultovat s lékařem pro další vyšetření a diagnózu.

Bílá nebo kalná

Bílá nebo kalná moč může být způsobena přítomností bílkovin nebo bakterií v moči, zmiňuje doktorka Katherine Rotker. Může to být známkou infekce močového ústrojí nebo jiných zdravotních problémů, jako je například cukrovka. V článku na webu ZdravéStravování jsme se také zabývali tím, jak si pomoci od infekce močových cest bez návštěvy lékaře.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]