Nejlepší způsob stravování v roce 2019 podle nejnovějších výzkumů

Pokud jste byli někdy zmatení z toho, co jíst, pak nejste sami. Dnešní svět je plný výživových informací a různých diet, které tvrdí, že vám pomohou žít zdravěji. Jenže, jaké stravování je ve skutečnosti to nejzdravější?

Na to neexistuje jednoznačná odpověď, protože každý člověk je jiný a jeho geny pochází od různých předků a nesou si rozličné informace. Jednoduše řečeno, každému může vyhovovat zcela něco jiného. Proto není možné jednoznačně určit, co je nejlepší. Nicméně skupina zdravotních odborníků na toto téma dlouze diskutovala, a poté se jali experimentu, kde zařadili 41 nejznámějších a nejčastějších diet.

Co výzkum odhalil?

To, co zjistili je, že nad všemi dietami vyniká ze všech nejvíce středomořská dieta tedy správně řečeno středomořský styl stravování. Srovnávali diety z pohledu bezpečí, hubnutí, výživových hodnot, prevenci onemocnění, jako je cukrovka, srdeční onemocnění apod. Středomořská dieta získala 4,2 body z 5 možných bodů.

Pro některé překvapivé a pro jiné žádná novinka, že právě středomořská dieta byla oceněná za své zdravotní přínosy. Zahrnuje mnoho čerstvého ovoce, zeleniny, čerstvé ryby, zdravé tuky, spoustu olivového oleje, ořechy, semena. Zajímavé je to, že středomořská dieta zahrnuje to, co i jiné zdravé diety – tedy vynechání rafinovaných potravin, konzumace čerstvých potravin, zdravé tuky, minimum cukru.

Klíčem jsou čerstvé potraviny

Středomořská a jí podobné diety působí jako prevence obezity, cukrovky, srdečního onemocnění a vzniku zánětů, alergií a různých intolerancí. Základem jsou čerstvé produkty. Žádné polotovary, výrobky s prodlouženou trvanlivostí, konzervy, mražená jídla. Ve skutečnosti byly na seznamu i známé protizánětlivé diety jako jsou DASH, Mayo Clinic, ketogenní strava.

Žádná z uvedených diet však nedosáhla takové účinnosti, jako středomořská. Jinými slovy, tento způsob stravování je skvělý pro boj se záněty, chronickými nemocemi, pro udržení rovnováhy cukru v krvi atd. Dr. David L. Katz – ředitel výzkumného střediska pochvaloval středomořskou dietu s tím, že je bezvadné jíst chutné jídlo, které má navíc i takové zdravotní přínosy. Pokud tedy v roce 2019 chcete jíst zdravě, pak použijte jako inspiraci středomořskou dietu.

Obrázky:pixabay.com