Takto spolehlivě rozpoznáte blížící se smrt týden, den, hodinu i několik minut předem

Fotografie: Depositphotos

Smrt není jednoduché přijmout, ať už se týká kohokoli. Její příchod dokáží prozradit typické příznaky, které je třeba co nejdříve pochopit.

Ačkoli je smrt pochmurné téma, jednoho dne se s ní setká naprosto každý člověk. Odchod ze světla světa je však možné rozpoznat již nějakou dobu před tím, než k němu dojde. Prozradit ho mohou dle lékařky Arefa Cassoobhoy typické příznaky, jako například zvýšená potřeba spát, změny chuti k jídlu a trávení nebo absolutní stáhnutí ze společnosti. Pokud je na sobě či vašem nejbližším rozpoznáte, je třeba se s nimi umět co nejrychleji smířit.

Změny chuti k jídlu a potřeba více spát

Blížící se konec života je nejčastěji spojován se zpomalujícím se metabolismem a trávením. Člověk v takovém případě tedy potřebuje i méně kalorií, což způsobuje ztrátu chuti k jídlu a nižší nutkání pít tekutiny. Příznaky mohou rovněž doprovázet problémy s polykáním, nevolnost nebo častá zácpa. Dále se pak u umírajících pacientů objevuje i nutkání více spát a téměř nulová energie. Celkově pak také mohou vypadat poklesle.

Mnoho lidí se s přicházející smrtí začíná stahovat ze společnost a raději tráví čas o samotě. To je nejčastěji důsledkem toho, aby si urovnali veškeré své myšlenky a připravili se na nevyhnutelný konec. Zároveň již nemají potřebu zajímat se o novinky ve světě a raději vzpomínají na minulost. Tyto příznaky pak dle serveru Healthline také často přispívají k úzkostem a depresi, zejména kvůli výčitkám a strachu.

Držení za ruce
Fotografie: Freepik
Ztráta paměti, demence

Podle nejnovější studie tato častá lidová chyba značně zvyšuje riziko vzniku demence

Inkontinence moči a potíže s viděním

Jakmile začne zpomalovat metabolismus pacienta, selhávají i ledviny a další důležité orgány, které již nejsou schopny plnit svou funkci. Mnohdy proto pacienti těsně před smrtí nedokáží kontrolovat únik moči a například také ztrácí zrak. Rozpoznat příchod smrti můžete i pomalejším dýcháním, nebo dokonce jeho výpadky, a také častými iluzemi a halucinacemi. Ty mohou poskytovat pacientům pocity radosti, ale také nesmírného strachu a zmatku.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]