Podle nejnovější studie tato častá lidová chyba značně zvyšuje riziko vzniku demence

Ztráta paměti, demence
Fotografie: Freepik

Nedávná studie od australských vědců ukazuje, že zkrácení fáze hlubokého spánku, známého jako spánek s pomalými vlnami, může vést ke zvýšení rizika demence.

Demence je jednou z největších výzev moderní medicíny, která postihuje miliony lidí po celém světě. Výzkumy se neustále snaží odhalit faktory, které by mohly přispět k jejímu vzniku a zhoršování. Nová studie z roku 2022 přináší důležité poznatky o tom, jak zkracování fáze hlubokého spánku může zvyšovat riziko této zákeřné nemoci. Vědci zjistili, že i nepatrné snížení hlubokého spánku může mít vážné důsledky pro zdraví mozku, zejména u starších osob.

Výsledky studie

Výsledky publikované v časopise JAMA Neurology naznačují, že zhoršení fáze hlubokého spánku může významně ovlivnit riziko demence u starších lidí. Tým vědců z Monash University v Melbourne, vedený profesorem Matthewem Pasem, provedl rozsáhlou studii zahrnující 346 osob starších 60 let. Tito účastníci se zapojili do dlouhodobé Framingham Heart Study a podstoupili dvě noční spánkové studie (polysomnografie) mezi lety 1995 až 1998 a 2001 až 2003. Výzkumníci je sledovali až do roku 2018 s ohledem na příznaky demence.

Profesor Matthew Pase vysvětlil cíle studie: „Chtěli jsme zjistit, jak se spánek s pomalými vlnami mění s věkem a zda změny v jeho procentuálním zastoupení souvisejí s rizikem demence v pozdějším věku.”

stará žena
Fotografie: Freepik

Spojení hlubokého spánku a demence

Studie zjistila, že hluboký spánek charakterizovaný vlnami delta se s věkem zkracuje. Toto zkracování může následně zvyšovat riziko demence. Během 17 let sledování bylo diagnostikováno 52 případů demence mezi účastníky studie. Po zohlednění různých faktorů, jako je věk, pohlaví, genetika, kouření a užívání léků, vědci zjistili, že zkrácení fáze hlubokého spánku o jedno procento ročně je spojeno s 27% nárůstem rizika demence.

Rozpoznání příznaků demence umožní včasnou léčbu. Patří mezi ně i výpadky paměti a změny nálad

Význam hlubokého spánku pro mozek

Hluboký spánek podporuje stárnutí mozku mnoha způsoby, včetně odstraňování metabolického odpadu a proteinů spojených s Alzheimerovou chorobou, uvádí web Healthline. Výzkum naznačuje, že ztráta hlubokého spánku může být modifikovatelným rizikovým faktorem demence. Autoři studie však zdůrazňují, že k úplnému pochopení souvislostí mezi spánkem a rizikem demence jsou zapotřebí další analýzy.

Na webu ZdravéStravování jsme vás nedávno také informovali o tom, co vše způsobuje nedostatečný spánek.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]