Nejčastěji konzumovaný hmyz a co vše se dá připravit z mravenců, much, červů, termitů a dalšího hmyzu

Otevřete svou mysl i ústa. Možná si myslíte, že konzumace hmyzu je něco hrozného, ale v některých končinách je to zcela běžná záležitost a tamní lidé považují housenky, červíky, žížaly či termity za úplnou delikatesu a pochutnávají si na ní úplně stejně, jako my na hovězím steaku. Hmyz se konzumuje především v Asii, Jižní Americe, Africe a rozhodně nejde o žádnou novinku. Konzumoval se již v dávné době. U nás se tento trend teprve rozvíjí.

Některý hmyz obsahuje velmi málo kalorií, téměř žádný tuk, ale velké množství proteinů a živin. Ten, kdo si uvědomuje, jak může hmyz přispět k jeho zdraví, ale nemá odvahu kousnout si do křupavé housenky, může hmyz konzumovat tak, že jej jídlo na první dojem neodpudí, ale naopak. Ve formě prášku se dá totiž přimíchat do omáček, koktejlů, pečiva. Dnes se společně podíváme na nejčastěji konzumovaný hmyz.

Cvrčci

Dospívající cvrčci mohou být dobrým zdrojem železa, bílkovin a vitamínu B12. Konzumovat se dají na mnoho způsobů. Pro ty, kteří nemají odvahu existuje možnost v podobě „kriketové mouky“. Cvrčci se de facto rozemelou na prášek, který lze pak použít při pečení. Kriketová mouka obsahuje mimo vitamínu B12 a železa dále i draslík, vápník, hořčík, selen a mastné kyseliny.

Kobylky

Když vidíte obrázek, určitě byste se ihned zakousli do rolky. Nemusí to být ukusování hlaviček kobylkám. Kobylky jsou pro svůj vysoký obsah bílkovin velmi populární zejména v Mexiku, Latinské Americe a některých částech Afriky a Asie. V Ugandě je poptávka tak vysoká, že stojí víc než kilo hovězího. V Mexiku se obvykle podávají v oleji s česnekem, citronem a solí. Ovšem konzumovat je můžete opět formou koření, kterým dochutíte konkrétní jídlo.

Termiti

Termiti jsou bohatí na bílkoviny, mastné kyseliny, železo, vápník a další mikroživiny. V Africe i jiných částech světa jde o populární delikatesu. Podávají se smažené, uzené nebo sušené na slunci. Dali byste si?

Mravenci

Některé druhy, zejména larvy a kukly určitých druhů mravenců jsou velmi žádané v Asii. Za pochoutku jsou považovány také v některých částech Jižní Ameriky, kde je často používají špičkoví šéfkuchaři. Jsou bohatým zdrojem bílkovin a říká se, že mají citrusovou chuť.

Včely

Používají se dospělé včely, larvy i kukly. Jsou běžnou součástí jídelníčku, například v Thajsku. Mají vysoký obsah aminokyselin, vitamínu B a dalších živin. Používány jsou také jako zdroj cukru.

Chrobáci

Nejoblíbenější z hmyzu, který můžete jíst, je dospělý H. parallela bohatý na bílkoviny a několik vitaminů a minerálů. Mohou se konzumovat sušené, pečené nebo používané v receptech (s hlavou, rameny a nohy odstraněny). Stačí si jen vybrat 🙂

Mealworms

Jedná se o larvy brouka, které u nás používáme pouze pro krmení ryb, ptáků a jiných zvířat. Tento hmyz má mnoho omega-3 mastných kyselin, bílkovin, vitamínů a minerálů, jako je měď, sodík, draslík, železo, zinek a selen. Mohou být konzumovány syrové, ale nejčastěji se podávají sušené, pražené nebo rozemleté a přidané do mouky. V Mexiku se někdy používají při přípravě tortill.

Mouchy

Některé druhy much jsou bohaté na bílkoviny. Nejčastěji se používají ve východoafrických zemích k obohacování pečiva, jako jsou krekry a muffiny, stejně jako masné výrobky, třeba klobásky. Také je možné je jíst pečené nebo sušené na slunci.

Obrázky: webmd.com