Nehty pod drobnohledem: Abnormality prozradí, že s tělem není něco v pořádku a je nutné jednat

Fotografie: Depositphotos

Sledujte vzhled svých nehtů a především změny, které se na nich dějí. Můžete totiž podchytit závažné onemocnění, o němž vám vaše tělo dává vědět právě skrze vaše nehty.

Barva, délka a stav vašich nehtů mohou o vašem zdraví prozradit více, než byste si mysleli. Mohou určit, jak dlouho vás trápí některá z nemocí. Je proto důležité se jim pravidelně věnovat a sledovat jejich vzhled a změny, protože vám skrze ně může vaše tělo vysílat varovné signály. Co všechno vypovídají vaše nehty o vašem celkovém zdraví? Více prozradila lékařka Alana Biggers.

Nehty zvrásněné linkami

Pokud máte na nehtech malé, tenké proužky, které vyčnívají, můžete mít lupénku (chronický zánět kůže) nebo trpět špatným stavem pojivových tkání. Pruhy mohou být také výmluvným příznakem slabého imunitního systému nebo alopecie (závažné vypadávání vlasů, které zanechává pokožku zcela nebo částečně holou).

Nehty zahnuté do tvaru lžíce

Konkávní nebo „lžičkovité“ nehty poznáte podle okrajů, které se zvedají nahoru, a to natolik, až dokážou zadržet malé množství vody. Pokud je to váš případ, pravděpodobně vám chybí železo nebo trpíte srdeční či jaterní poruchou či je narušena správná funkce vaší štítné žlázy.

Popraskané a lámavé nehty

Pokud jsou vaše nehty neustále slabé a lámavé, může to být špatnou péči. Pravděpodobně používáte nekvalitní lak na nehty nebo si děláte příliš agresivní manikúru. Je to také častý příznak stárnutí nebo nedostatku vitamínů. Hýčkejte své nehty a udržujte je zdravé s tímto snadným domácím receptem. Smíchejte citronovou šťávu se lžící jedlé sody. Směs zahřejte ve vodní lázni a ponořte do ní nehty na 5 minut. Očistěte si ruce a každý z nehtů potřete olivovým nebo arganovým olejem.

Fotografie: Depositphotos

Zvláštně zbarvené nehty

Pokud je špička vašeho nehtu nažloutlá, obvykle to znamená, že kouříte nebo máte plísňovou infekci. Může za to ale i nadměrné používání tmavých laků. Pokud však celý nehet zežloutne a začne se ztlušťovat, můžete mít příznaky chronické bronchitidy nebo jiných respiračních problémů.

Zdroj: Healthline