Nedostatek vitaminu B12 může způsobit zdravotní potíže a lze ho snadno poznat podle určitých příznaků

Lidské tělo potřebuje ke svému fungování celou řadu vitamínů. A patří mezi ně i ten, který označujeme jako vitamín B12. Pokud ho máte nedostatek, výrazně to ovlivní vaše zdraví a chování. Takto vám dá tělo najevo, že byste ho měli doplnit. A to buď přírodními cestami, nebo z doplňků stravy.

Jste unaveni

Pokud vám chybí vitamín B12, máte často problém udržet se ve stavu bdělosti. I když máte spánku obecně dostatek, stále se cítíte unaveni a chce se vám spát. Doplňte daný vitamín a mělo by dojít i k tomu, že tento problém bude minulostí.

Máte závrať

Jdete po chodníku a najednou začnete mít závratě? I toto může naznačovat na nedostatek tohoto vitamínu. Někdy se mohou závratě objevit z ničeho nic, jindy jsou spojeny s rychlým pohybem. Třeba pokud vstanete z postele. V obou případech zkuste vitamín B12 doplnit a mělo by dojít ke zlepšení.

Svaly jsou slabé

Celková svalová slabost je také ukázkou toho, že vám může daný vitamín skutečně chybět. Nejenom, že nezvládnete jejich běžné zatížení, ale také se může projevit i jejich velká bolest. Je to jednoduše proto, že jsou málo okysličeny. S dostatkem tohoto vitamínu však problém určitě snadno vyřešíte.

Pociťujete bolestivé píchání

Je to jako by vás v těle bodaly jehly. A to v mnoha různých částech. Hlavním důvodem jsou nervová poškození a již zmíněný nedostatek kyslíku. Tyto bolesti vás nejenom vyřazují z běžného života, ale mohou být také spojovány s nečekanými záškuby.

Začínáte zapomínat

Nedostatek daného vitamínu se projevuje i tím, že začínáte zapomínat. Opět je hlavním důvodem nedostatek kyslíku. Mozek proto nepracuje, jak má a vy si na řadu věcí nevzpomenete. A také máte problémy s přemýšlením a s řešením různých problémů.

Jste bledí

Není to jenom dostatek železa, ale může to být i nedostatek tohoto vitamínu. Když ho máte málo, můžete mít poškozené červené krvinky, a to se následně negativně podepisuje na vaší bělosti.

Máte zvláštní jazyk

Pokud na něm jsou hrboly, je vše v pořádku. Pokud je ale až příliš hladký a sytě červený, vypadá zvláštně. A důvodem v tomto případě opět není nic jiného než jenom to, že vám v jídle chybí tento důležitý vitamin.

Proč ho mít dostatek?

Co se s vaším tělem děje při nedostatku, to již víte. A proč ho naopak mít dostatek? Jde o účinnou prevenci proti vrozeným vadám, také zajistíte tělu silné a zdravé kosti, zabráníte osteoporóze, a dokonce má vitamín pozitivní vliv také na deprese, kterou lze mírnit, nebo i zcela eliminovat.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]