Zelený jazyk může značit vážné zdravotní problémy

Fotografie: Freepik

Zelený jazyk může být známka závažného onemocnění. Zdravý jazyk má totiž růžovou nebo červenou barvu a také je hladký. S jiným zbarvením nebo strukturou se musíte mít na pozoru, protože by to mohlo značit nemoc. Zelený jazyk také může mít několik různých příčin.

Zelený jazyk bude citlivý na určité látky

Nejdříve to začíná bílým jazykem, ale po jídle, potí nebo po užití nějakých léků může zezelenat. Můžete pozorovat geografické léze, které se mohou ze začátku jevit červeně se zvýšenými bílými okraji. Časem se ale barva může změnit.

Mezi další příznaky patří například nepravidelné léze na jazyku, které jsou hladké a mají odlišný tvar i velikost. Také se zelený jazyk může projevit zvýšenou citlivostí jazyka, a to hlavně na určité látky:

  • Cigaretový kouř
  • Zubní pasta
  • Ústní voda
  • Cukr nebo jiná sladká jídla
  • Velmi kořeněná jídla

Může nastat také situace, kdy bude jazyk chlupatý. Určitý typ buňky neodejde tak, jak by měl, a tak vznikne na jazyku drsný nebo „chlupatý“ vzhled. Povrch tak vytváří místo, kde se daří bakteriím a kvasinkám. To může způsobit zelený odstín jazyka.

Změny barvy nastanou také po konzumaci určitých druhů potravin nebo nápojů. Mezi další příznaky chlupatého jazyka patří pocit pálení na jazyku, dávivý pocit způsobený podlouhlými buňkami jazyka nebo špatný dech.

Léze na jazyku může způsobit rakovina

Lichen planus je vyrážka, která může způsobit změnu barvy jazyka. Vyskytuje se obvykle jako bílá barva, ale může se zbarvit do zelena. Mezi příznaky této vyrážky patří bílé léze v ústech, které mohou být bolestivé.

Také rakovina úst může způsobit výrůstky a léze na jazyku, které budou měnit barvu. Mezi příznaky rakoviny úst patří bolest nebo léze na jazyku, které se nehojí, hrudky na jazyku, krvácení jazyka nebo ztráta hmotnosti.

Jestli se vám v ústech přemnoží kvasinky, je to způsobené množením hub, které se přirozeně v ústech vyskytují. Tyto plísně vypadají bíle, ale postupem času mohou zezelenat. Pozorovat můžete i další příznaky, jako jsou bílé hrbolky na jazyku nebo mandlích, krvácení v ústech nebo potíže s polykáním.

Léčba zeleného jazyka je závislá na jeho příčině. Ve většině případů za to mohou bakterie, houby nebo kvasinky. Můžete se léčit antifungální léky, mezi které patří flukonazol, klotrimazol nebo itrakonazol.

Vyzkoušet můžete i domácí tipy

Pomoci vašemu jazyku v boji proti bakteriím, plísni nebo kvasinkám mohou i domácí tipy, mezi které patří například jemné čištění zubů, aby nedošlo k podráždění v ústech. Nepoužívejte ústní vody ani spreje, zubní kartáček si měňte každý den, dokud infekce nezmizí.

Jezte hlavně bílé jogurty, které vyváží hladinu dobrých bakterií v těle. Jestli se setkáte se zánětem, léčba může zahrnovat kortikosteroidy ke snížení zánětu. Pomoci si můžete také volné prodejnými léky proti bolesti.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]