Mravenčení v nohách: Nepříjemný stav, za kterým může být syndrom neklidných nohou

Fotografie: Depositphotos

Trápí vás syndrom neklidných nohou? Statistiky ukazují, že se jedná o častější problém, než se může zdát. Seznamte se s jeho symptomy a začněte ho léčit včas.

Jestliže pociťujete (zpravidla před v klidovém stavu či před usnutím) silné nutkání pohybovat končetinami – rukama, nohama, můžete trpět tzv. syndromem neklidných nohou (SNN). Jedná se o neurologické onemocnění. SNN sužuje jak muže, ženy, tak děti i mladistvé. Jeho příčina zatím zůstává lékařům skryta, avšak většina z nich se kloní k faktorům dědičnosti, nedostatku železa či nízké hladiny dopaminu, říká lékař William Morrison.

Příznaky nejsou vůbec nápadné

Diagnóza syndromu neklidných nohou (anglicky restless legs syndrome, RLS) je často velmi zdlouhavá, jelikož nemocný není vždy schopen přesně určit, zdali na sobě pozoruje jeho příznaky. Mezi ty se řadí především neustálá aktivita dolních končetin – pro řadu nemocných je mimovolná, tak si ji jen těžko uvědomují. Dalšími příznaky jsou brnění a mravenčení v chodidlech či celých nohách, popřípadě mírná až silná bolest, pokud nemocný nohama dlouho nepohybuje.

Až 80 % lidí, kteří tímto syndromem trpí, pohybují či škubají nohama i během spánku. Méně častými, avšak rovněž poměrně běžnými příznaky jsou i střídání pocitů chladu a tepla dolních končetin, otoky, pocit tíhy v nohách nebo sklon k tvorbě křečových žil. Jelikož se příznaky s postupem času zesilují, není radno je podceňovat. Jestliže začnete léčbu hned zkraje nemoci, měla by vám stačit pouze režimová opatření. Avšak necháte-li onemocnění propuknout, bude nutné nasadit farmakologickou léčbu.

Formy nemoci a jejich léčba

Lékaři rozdělují syndrom neklidných nohou na 2 typy, a sice na primární (idiopatický) a sekundární. V případě primárního typu SNN, se onemocnění vyskytuje a rozvíjí samostatně, přičemž jako příčinu jeho rozvoje lékaři označují genetické vlivy. Oproti tomu sekundární typ SNN je vždy podmíněn některým dalším onemocněním, popřípadě výraznými změnami, které v lidském organismu probíhají. Za příklad může sloužit těhotenství, Parkinsonova nemoc, chudokrevnost, roztroušená skleróza, atp.

Fotografie: Pixabay

Léčba onemocnění je odvislá od závažnosti příznaků. V počátečních fázích onemocnění zpravidla stačí začít dbát na spánkovou hygienu, optimální skladbu jídelníčku, dodržování pitného režimu, dostatečné množství pohybu, popřípadě snížení příjmu kofeinu, alkoholu a nikotinu. Jestliže se se SNN potýkáte již delší dobu, pravděpodobně nebudou režimová opatření dostatečná. Lékař vám bude muset „nasadit“ farmakologickou terapii. Jestliže se potýkáte se sekundárním typem SNN, část jeho léčby spočívá v léčbě primárního onemocnění.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]