Milujete zachumlání se v teplém pyžamu v posteli? Překvapivá zjištění vás zaskočí a přesvědčí o tom, že děláte velkou chybu

Fotografie: Depositphotos

I my u nás v redakci, převážně ženy, si rády nahodíme pohodlné pyžamo a schováme se pod teplou deku. Obzvláště teď, když teploty začínají klesat a blížit se nule.

Téměř 40 % z nás nosí do postele pyžamo a není nic útulnějšího než oblíbené zimní pyžamo. Ale to, co si vybereme na spaní, může ve skutečnosti ovlivnit náš spánek, náš vzhled, a dokonce i naše zdraví. Pokud se kvůli huňatému pyžamu v noci přehříváte, může to být jeden z důvodů, proč se vám nedaří tak snadno usnout a ráno se probouzíte unavení. Rozhodli jsme se proto zjistit, proč teplé pyžamo nemusí být tou nejlepší volbou oblečení na spaní.

Řekněte neprodyšné látce „ne“

Nastalo zimní období, všude se na nás valí reklamy na nejrůznější vánoční dárky. A k vánocům neodmyslitelně patří také pyžama. Obzvláště v období adventu jsou lidé více rozněžnělí a sahají po různých vánočních vzorech, chlupatých a huňatých pyžamech z různých materiálů. Přičemž některé z nich opravdu nejsou ke spánku příliš vhodné. Lidé si je ale kupují, a to nejen pro sebe, ale také pro děti. Vždyť jsou přece tak roztomilá a teplá! My vám ale ukážeme, proč je lepší se takovému nočnímu oděvu raději vyhnout.

Fotografie: Piqsels

1. Ovlivňuje kvalitu vašeho spánku

Spát v příliš teplém pyžamu znamená, že vás může čekat neklidná noc, protože vaše tělo potřebuje udržovat správnou teplotu po celou noc. Ideální látkou na spaní je bavlna, protože umožňuje pokožce dýchat a pomáhá vám zůstat v pohodlí. Další skvělou volbou materiálu pro noční prádlo je len, který je prodyšný a savý – nemusí však být tak jemný jako bavlna.

2. Mohou se vám z něj dělat potničky

Když se ve spánku potíte, může to vést ke vzniku specifického typu pupínků známých jako potní pupínky. Kombinace tepla a tření z propoceného pyžama může způsobit ucpání pórů, což vám následně způsobí větší podráždění pokožky. Výběr nočního prádla z bambusové tkaniny může pomoci předcházet akné, protože tato tkanina má antimikrobiální vlastnosti. Je dokonce měkčí a savější.

Fotografie: Freepik

3. Brání vašemu tělu v přirozené regulaci teploty

Pokud je vám v posteli příliš horko, teplota vašeho tělesného jádra nedokáže klesnout, což vám brání v dobrém spánku. Nižší teplota v noci pomáhá vašemu tělu lépe se zotavit a dokonce podporuje metabolismus. Pokud nemáte rádi bavlněná pyžama, zvolte hedvábí. Je přirozeným tepelným regulátorem a může vás za chladných zimních nocí zahřát díky teplu, které se udržuje mezi hedvábnými vlákny a vytváří izolační efekt.

Fotografie: Freepik

4. Může mít vliv na reprodukční zdraví

Podle studie mohou muži, kteří v noci nenosí kalhoty a zbytečně se neobepínají, mohou zlepšit kvalitu svých spermií. Když jdete spát v těsném spodním prádle nebo teplém pyžamu, je pravděpodobnější, že se vaše genitální oblast zpotí a bude přehřívat, což je pro reprodukci nežádoucí. Pocení intimních partií ale může mít vliv i na plodnost žen, protože může vést k zánětům a infekcím.

Zdroj: The Gurdian