Chodidla jako struhadlo jsou nepříjemný problém, který lze ovšem řešit přírodními metodami

Fotografie: Freepik

Suchá pokožka nohou je častým problémem. Bohužel se s tím často pojí také nepříjemné svědění, loupání kůže nebo nepříjemné záděry, které mohou i bolet či krvácet. Na rozdíl od jiných částí těla totiž na nohou nemáme mazové žlázy.

Jediným zdrojem vlhkosti tak bývají žlázy potní, ale to ke zvlhčení nohou většinou nepostačuje. Jak s tímto problémem efektivně bojovat? Do lékárny ani do drogerie nemusíte, pomohou vám tyto domácí prostředky.

Citron

Kyselina citronová pomáhá uvolňovat odumřelé kožní buňky. Díky tomu se bude kůže samostatně snadněji obnovovat a rychleji se bude tvořit nová čerstvá kožní vrstva. Lze tedy bezpochyby doporučit zábaly nohou v citronové šťávě. Bude vám stačit 10-15 minut denně.

Fotografie: Pixabay

Nohy si zabalte do ručníku, který byl namočen ve vodě smíchané se šťávou z jednoho citronu. Poté použijte porézní pemzu a odstraňte přebytky mrtvé kůže. Na závěr nohy namažte hydratačním krémem.

Vazelína

Používání vazelíny a výrobků z vazelíny je zcela běžně praktikovaným způsobem, jak zjemnit a uzdravit suché nohy. Doporučuje se mazat vazelínu nejen na paty, ale také mezi prsty. Ideální je aplikovat vazelínu večer, na nohy natáhnout tlusté ponožky a nechat přes noc působit. Ráno se probudíte s jemnými chodidly, která nebudou ani svědit, ani pálit. Zbytky vazelíny poté opláchněte vlažnou vodou.

Olivový olej

Na suchou pokožku skvěle platí oleje. Jedním z nejlepších na pleť je olej olivový. Má skvělé hydratační vlastnosti a může snadno zachránit suché a popraskané nohy. Do oleje přidejte několik kapek levandule nebo citronového éterického oleje, abyste zvýšili jeho hojivý účinek.

Fotografie: Pixabay

Všechny ingredience dejte do lavoru, do které následně ponořte nohy a nechte směs působit. Následně nohy jemně osušte, ale olej se mezitím do nohou vsákne a ty budou krásně hladké a jemné.

Cukr

Z cukru si snadno vytvoříte účinný domácí peeling. Smíchejte stejné díly olivového oleje a hnědého cukru a tento peeling jemně vmasírujte do suchých chodidel. Soustřeďte se zejména na oblast pat, která bývají nejvíce zatvrdlá. Poté si nohy opláchněte pod studenou tekoucí vodou a namažte je hutným ochranným krémem. Pamatujte, že po peelingu mohou být chodidla velmi citlivá.

Mléko

Tento skvělý a zdravý nápoj je bohatý na vitamín A a další živiny, které přispívají nejen k získání zdravé a zářící pokožky. Obsahuje také kyselinu mléčnou, která pomáhá stimulovat obnovu buněk. Šálek mléka tedy smíchejte s dvěma šálky horké vody a připravte si lázeň, ve které necháte chodidla alespoň 15 minut odpočívat.

Fotografie: Pixabay

Med

Med je všestranný pomocník nejen při léčbě kožních potíží. Pomáhá také při nachlazení a jako prevence zánětlivých onemocnění. Přírodní enzymy obsažené v medu mohou uzdravit i vaše nohy a pomáhají jim udržet vlhkost a podpořit obnovu buněk. Namočte nohy do teplé vody smíchané s medem na dobu alespoň 10-15 minut. Drsná kůže se zjemní a nohy budou odpočinuté a hezké na pohled.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]