Nebezpečné návyky, které poškozují mozek. Některé děláme pravidelně

Fotografie: Depositphotos

Mozek je řídícím centrem nervové soustavy. Jedná o velmi složitý orgán. Nachází se v něm centra všech funkcí těla. Bohužel řadou běžných denních návyků člověk svému mozku dobrovolně škodí.

Základní funkční jednotkou mozku je nervová buňka neboli neuron. Ta má několik stovek až 200 tisíc nervových spojení s dalšími buňkami. Přenos signálu probíhá přes synaptická spojení. Veškeré kognitivní činnosti těla se soustřeďují do mozkové kůry. Levá a pravá hemisféra mozku člověka vykonávají odlišné funkce. V limbické systému se nachází centrum emocí a paměti. Existují každodenní činnosti, jež mozku příliš neprospívají. Které to jsou a neděláte je také? Více prozradila lékařka Kimberly Holland.

Co všechno má negativní vliv na mozek

Při dotazu, co může poškodit mozek, nejspíš odpovíte, že nějaký úraz – třeba pád na hlavu. To je sice pravda, protože trauma může způsobit například otok mozku, otřes mozku nebo krvácení. Věděli jste, že mozek může poškodit také používání chytrých telefonů, špatné psychické rozpoložení, nadváha nebo obezita? I tyto běžné činnosti snižují kognitivní schopnosti, negativně ovlivňují myšlení a poškozují paměť.

Všudypřítomný mobilní telefon

O některých lidech by se dalo říct, že se svým mobilem přímo srostli. Nosí ho neustále při sobě, a když ho náhodou zapomenou doma, jsou z toho celí nevrlí. Potřebují být on-line a mít o všem přehled. Je dobré mít informace, ale všeho moc škodí. Chytrý telefon umí přebrat část odpovědnosti mozku, tudíž on nemá potřebu si toho tolik pamatovat a zpohodlní. Tím ovšem trpí paměť.

Přebytečné kilogramy

Bílá hmota v mozku má na starosti přenášení informací. Obsahuje axony neboli myelinizovaná nervová vlákna. Najdeme ji v koncovém mozku pod šedou hmotou. Mozek postupně bílou hmotu ztrácí. Tento proces je rychlejší právě u osob s nadváhou nebo obezitou. Na vině je pravděpodobně vysoká hladina cukru a cholesterolu v krvi či nezdravý metabolismus.

Vynechávání snídaně a nedostatek spánku

Snídaně patří k důležitému jídlu během dne. Ráno dodává mozku potřebné živiny, aby mohl správně fungovat. Pokud mu živiny budou chybět vlivem vynechání ranní porce jídla, může to časem vést k degeneraci mozku.

Fotografie: Pexels

Stejně negativně na mozek působí nedostatek spánku. Spánek je pro lidský organismus podstatnou součástí života, protože během něho dochází k regeneraci těla. Když chybí, začnou ubývat mozkové buňky.

Vysoká spotřeba cukru a přejídání

S obezitou a nadváhou souvisí nadbytek konzumace cukru a obecně přejídání. Obojí je pro mozek špatně, protože vedou ke snížení duševní energie a kornatěním mozkových tepen. Odtud je pak jen krůček ke vzniku mozkového infarktu neboli mrtvice, jež mohou mít fatální důsledky.

Zdroj: Healthline