Méně známé příčiny srdečních chorob, které si ale také zaslouží dostatečnou pozornost. Opatrnost je na místě

Fotografie: Depositphotos

Zdravé srdce je zásadní pilíř lidského života. Mnohdy jeho onemocnění mohou způsobit příčiny, které nejsou ve společnosti tolik známé.

Zdraví vašeho srdce může ovlivnit řada faktorů, včetně depresí, chrápání, nebo dokonce nadměrného času za volantem. Jedná se o méně známé problémy, které často mohou souviset se vznikem určitého onemocnění, jako je srdeční infarkt nebo například také mozková mrtvice, říká lékař Gerhard Whitworth. Níže jsme proto pro vás sepsali 7 méně známých příčin srdečních onemocnění, na něž byste rozhodně neměli zapomínat.

Abdominální tuk

Nadváha je častým spouštěčem srdečních problémů. Pozor byste si však měli dávat především na tuk usazeným na břiše, který může výrazně zvyšovat krevní tlak a mít negativní vliv na cévy a hladinu cholesterolu. Jedná se zejména o oblast kolem pupku, a proto pokud na sobě pozorujete zvýšené množství tuku v této oblasti, rozhodně byste se měli poradit se svým lékařem o vhodné dietě a cvičebním plánu.

Zubní onemocnění

Mnoho vědců varuje, že pacienti s onemocněním nebo zánětem dásní jsou často náchylnější ke vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Ačkoli souvislost mezi těmito dvěma stavy není zatím jasná, někteří z nich se domnívají, že bakterie, které se hromadí v dásních, dokážou proniknout do krevního oběhu, a způsobit tak zánět cév nebo samotnou aterosklerózu. Je proto velmi důležité, abyste každých 6 měsíců podstoupili běžnou zubní prohlídku.

Fotografie: Freepik

Příliš času u obrazovky

Pokud trávíte dlouhé hodiny sezením u televize, vaše riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění rapidně stoupá. Důvodem je především zvyšování krevního tlaku, který tento zlozvyk často doprovází. Vědci zatím bohužel nestanovili počet hodin sezení u obrazovky denně, jenž by neměl vliv na zdraví srdce, a proto zatím doporučují, aby lidé takto běžně trávící čas alespoň častěji sportovali.

Brzká menopauza

Mnoho vědců dospělo k názoru, že ženy, u nichž menopauza začíná dříve (tedy před 45. rokem života) jsou vystaveny mnohem vyššímu riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Příčinou je především náhlý pokles estrogenu, ženského hormonu, který má vliv na zdraví srdce. Pokud je vám tedy méně než 45 let a potýkáte se s nespavostí, podrážděností, návaly horka a nepravidelným menstruačním cyklem, raději navštivte lékaře a nechte se vyšetřit.

Nedostatečný odpočinek

Pokud spíte méně než 6 hodin denně, zvyšuje se u vás riziko vysokého krevního tlaku a zvýšené hladiny cholesterolu v krvi. Nedostatečný spánek navíc souvisí se vznikem obezity a cukrovky, což jsou dvě onemocnění, která mohou způsobit vážné problémy se srdcem. Berte však také na vědomí, že ani příliš dlouhý spánek není zrovna dvakrát prospěšný pro vaše srdce – pokud spíte déle než 9 hodin denně, můžete být náchylnější ke vzniku cukrovky nebo mozkové mrtvice.

Chrápání

Přílišné chrápání, během kterého se pacientovi zastaví dech, vypovídá o přítomnosti spánkové apnoe. K tomuto stavu dochází, když svaly hltanu na několik sekund zablokují průdušnici, a zablokují tak i přísun kyslíku do těla. Tento problém je často spojován s arytmií srdce, srdečním infarktem, vysokým krevním tlakem a srdečním selháním.

Hepatitida typu C

Hepatitida typu C je infekce způsobená virem, který postihuje játra a jejich funkce. Jejím důsledkem může být snížená hladina cholesterolu v krvi a nižší krevní tlak, což jsou problémy, jež zvyšují rizika vzniku srdečních onemocnění.

Zdroj: Healthline