Mátový sirup, ideální osvěžení pro letní dny

Výroba bylinkových a ovocných sirupů patří stále mezi oblíbené stejně, jako výroba marmelád a povidel. Sirupy z domácí zásoby nám umožní v létě namíchat originální, studený nápoj a v zimě ochutí a zahřejí v čaji. Výborné jsou také, jako přísada alkoholických drinků. Dnes přinášíme recept na mátový sirup.

Už po celá staletí poskytuje tato aromatická bylinka úlevu při nachlazení, bolestech hlavy či špatném trávení. Máta peperná se pěstuje po celém světě jako koření i léčivka, která má schopnost rozpouštět žlučové kameny, mírnit svalové bolesti a osvěžuje dech. Pěstovat jí můžete buď doma v truhlíku za oknem, nebo na zahrádce. Nať se stříhá bezprostředně před květem, ideálně v poledních hodinách protože v tuto dobu obsahuje nejvíce silic. Mátu můžeme i sušit, ale teplota by neměla přesáhnout 35 stupňů, jelikož poté se silice vytrácí. Sušená se skladuje máta ve vzduchotěsné nádobě, aby nezvlhla a neztratila své vynikající aroma.

Co budeme potřebovat

  • Větší svazek máty
  • 20g kyseliny citrónové
  • 1kg cukru krystal
  • 2 l převařené vody

Postup přípravy

Mátu opláchneme a necháme okapat. Lístky otrháme a naložíme do převařené, ale vychlazené vody. Lístky je lépe natrhat na kousíčky – aby pustili silici z listů do vody. Necháme luhovat 48 hodin na chladnějším místě, aby nálev nepodléhal zkáze. Po uplynulé době přecedíme přes husté sítko nebo plátýnko. Tuto vodu na sporáku zahřejeme mírným plamenem a přidáme postupně cukr a kyselinu citronovou. Jakmile se cukr zcela rozpustí, necháme projít varem zhruba 2 až 3 minuty. Odstavíme z plotýnky a necháme vychladnout. Sirup plníme do láhví, které vymyjeme vřelou vodou a vysušíme. Skladujeme v chladu a temnu. Při podávání domácí limonády nebo čaje ještě nápoj ozdobíme lístečky máty.

Fotografie publikována se svolením Suat Eman Photography/FreeDigitalPhotos.net