Masáž nohou před spánkem je nesmírně důležitá pro zdraví. S tělem dělá doslova hotové zázraky

Fotografie: Depositphotos

Když v zaměstnání stojíte celý den na nohou, není možné se divit, že je večer máte jako „dvě konve“, a ještě navíc vás i bolí. Chce to nechat je odpočívat, případně je dobře promasírovat.

Mnohdy po nohách chceme opravdu hodně. Aby nás celý den nosily, vydržely být hezké, štíhlé, neúnavné. Bohužel nohy takové nároky často nezvládají, proto je třeba poskytnout jim co největší úlevu, když se vrátíte domů z práce či dlouhého výšlapu v přírodě. Ideální je masáž, která pomůže nohy prokrvit a zbavit únavy, říká lékařka Kerry Boyle.

Výhody masáže chodidel

Při únavě nohou se nejčastěji provádí masáž chodidel. Znají ji v různých kulturách už po staletí. Kromě toho má masáž také zdravotní účinek. Je například zajímavé, že po operaci bypassu koronární arterie se po masáži chodidel pacienti cítili v mnohem větší psychické pohodě. Masáž stimuluje svaly, zlepšuje krevní oběh, snižuje ztuhlost a napětí a zmenšuje bolest.

Masáž chodidel jako prevence zranění kotníků

Pokud je masáž chodidel kombinována s posilovacím cvičením nohou a kotníků, pomáhá k rychlejšímu zotavení ze zranění a zabraňuje případným dalším zraněním někdy v budoucnosti. Svaly na nohách totiž budou silnější a pevnější, to samé platí pro oblast kotníku.

Lepší krevní oběh a snadnější usínání

Masáží nohou zlepšíte krevní oběh, uvolníte nervy a pomůžete svému tělu, aby se uvolnilo. To bude mít pochopitelně i příznivý vliv na spánek. Když trpíte tím, že nemůžete dlouho usnout, vyzkoušejte masáž chodidel alespoň po dobu 4 minut na každé noze. Pomůže vám to navodit pohodovou atmosféru a spánek se dostaví rychleji.

Fotografie: Depositphotos

Zmírněte projevy deprese a úzkosti

V současné psychicky náročné době není o depresivní a úzkostné stavy nouze. Pokud použijete tlak v určitých částech chodidel, můžete zmírnit napětí i stres, a ulevit tak přetížené psychice. Obvykle je nutné masírovat tzv. reflexní body, které se na ploskách chodidel nacházejí. Reflexní masáže chodidel harmonizují organismus a zdraví v těle. Případná citlivost některých bodů pomůže odhalit skrytý zdravotní problém.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]