Bolavé nohy a onemocnění žil postihuje už i lidi ve věku třiceti let. Začněte tento problém řešit včas a vyvarujte se komplikacím

Fotografie: Freepik

Znáte to, přijdete domů, bolí vás nohy jako byste uběhli maraton, máte je oteklé, cítíte v nich tlak, a jsou značně citlivé na dotyk. V dnešní uspěchané době se není čemu divit. Sotva ráno vstaneme z postele, naše nohy nás bolí až do doby, než znovu ulehneme. Pokud zrovna neležíme nebo nesedíme v práci, ujdeme značné vzdálenosti, překonáme nespočet schodů, a to vše aniž bychom přemýšleli nad tím, že bychom měli našim nohám dopřát odpočinek a relaxaci.

Není tedy divu, když někoho začne obtěžovat bolest v nohou. Když jste v klidu či spíte, může bolest odeznít, ale další den je zpět. Jakmile nás nohy bolí i v noci, když ležíme, tak to je stav, který bychom neměli podceňovat, a navštívit lékaře.

Můžeme se dopracovat k chronickému onemocnění žil

Tento stav nastává, když chlopně v žílách, které brání hromadění krve v nejnižších místech našeho těla nejsou zcela v pořádku. Zdravé chlopně po průtoku krve směrem k srdci žílu uzavřou, a tak krev teče dál k srdci, aniž by se vracela zpět. Bolesti a otok nohou znamenají, že se nám v žílách hromadí krev. To může být závažný problém, protože časem se začnou vytvářet krevní sraženiny, jež mohou žílu zcela uzavřít.

Fotografie: Freepik

Dalším projevem je zánět žilní stěny. Vlivem tlaku se žíla může začít deformovat, a vzniknou křečové žíly. Když ani teď nezačneme s léčbou, pokud se sraženina utrhne dojde někde v těle k ucpání velké žíly, či tepny, a důsledkem může být i smrt. Daleko více postižené bývají ženy. Důvodů je hned několik. Vysoké podpatky, nohy křížem, když sedíme, těhotenství, genetické dispozice, nadváha a další. Případy HDV, jak se nemoc nazývá se objevují i u osob ve věku mezi 25 – 30 lety. Dále jsou více postihování lidé, kteří příliš sedí, nebo dlouho stojí. Úředníci, učitelé, letušky, obsluhy v restauracích.

Jak se vyhnout obtížím a tím i onemocnění

Ze začátku obtíže s otokem a bolestí často přisuzujeme špatně zvolené obuvi, nebo přílišné zátěži. Nepodnikáme nic, abychom dokázali nemoc zastavit hned v počátku. Když se přidají křeče, pálení, svědění, nezmenšující se otok, tupá bolest, je už většinou nemoc plně rozvinutá. Pokud nezabírají léky, je třeba i chirurgický zákrok, po kterém následuje dlouhodobá rekonvalescence. Přitom řešení je celkem jednoduché, začít používat vhodnou obuv, která odpovídá povaze práce.

Pokud v práci hodně sedíme, tak se čas od času projít, udělat pár dřepů, začít nosit kompresní punčochy, a když přijdeme domů, lehnout si tak, abychom mohli mít chodidla výš než je hlava, a 10 minut nechat nohy odpočinout. Pokud už vám lékař HDV diagnostikuje, předepíše vám léky na posílení žilní stěny, proti zánětům, a popř. i na ředění krve.

Doporučuje se i podávání flavonoidů. Vhodné je zařadit i cviky, které pomáhají posilovat žilní stěny, a podporují odtok krve. Stále nejlepší a nejsnáze dosažitelným způsobem prevence je chůze, běh, protože stačí jít do práce pěšky namísto jízdy autem, či MHD. A do prvního či druhého patra můžete jít pěšky, namísto použití výtahu.

Pomoci může i změna životosprávy

Když sečteme všechny negativní okolnosti, které nám mohou HDV přivodit, neměli bychom zapomenout ani na špatné stravování. Jíme rychle, nekvalitní potraviny, málo pijeme, a když, tak slazené nápoje. Pokud do svého jídelníčku zařadíme více zeleniny, ovoce, ubereme smažené pokrmy, k pití si dáme čistou vodu, určitě tím tělu prospějeme.

Fotografie: Pixabay

Tato změna pro nás bude určitě méně bolestivá než dlouhodobé užívání léků, popřípadě i chirurgický zákrok. Tím sice odstraníme důsledek, ale pokud se nezaměříme i na příčinu, po čase se vše bude opakovat. A lehké cvičení, či pohyb je cesta k rychlejšímu uzdravení. Vždyť prevence byla, je a bude vždy levnější a méně bolestná, než odstranění důsledků našich špatných návyků.


Řekněte ostatním, co si myslíte