Bylinná zbraň na vysoký krevní tlak a záněty: Lipový čaj ocení i trávicí trakt

Fotografie: Depositphotos

Lipový čaj nabízí řadu zajímavých zdravotních přínosů pro lidské zdraví. Stačí ho přidat do svého jídelníčku a změnu poznáte již během několika dní.

Lipový čaj je pro své silné sedativní účinky ceněn již stovky let v tradiční medicíně po celém světě. Tento jedinečný nápoj přináší mnohem více zdravotních přínosů, jako je například regulace krevního tlaku, podpora psychického zdraví a především zklidnění trávení, říká doktorka Lisa Wartenberg. Jeho příprava přitom vyžaduje pouze vylouhování sušených květů či listů v horké vodě (pro posílení jeho účinků můžete přidat med).

Podpora relaxace

Posedět u šálku teplého čaje může být samo o sobě uklidňujícím rituálem. Lipové květy však díky svým sedativním účinkům skvěle zmírňují příznaky úzkosti a obecně podporují relaxaci těla i mozku – pokud vás tedy trápí stres, rozhodně byste ho měli vyzkoušet.

Pomoc v boji proti zánětu

Chronický zánět může přispívat k rozvoji mnoha onemocnění, včetně cukrovky 2. typu a rakoviny. Lipový čaj však nabízí dostatek antioxidantů, jako jsou flavonoidy, které účinně bojují proti tomuto problému a obecně podporují obranyschopnost organismus. Jeho pravidelná konzumace také může být skvělou prevencí jeho rozvoje.

Nižší krevní tlak

Lipová čaj obsahuje řadu rostlinných složek, jako je tilirosid, rutosid a kyselina chlorogenová, které pomáhají snižovat krevní tlak – to je mimo jiné další důležitý faktor ovlivňující riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Dokonce vyšlo najevo, že tyto složky pozitivně ovlivňují vápníkové kanály v srdci, které hrají velmi důležitou roli v jeho celkovém zdraví.

vysoký tlak lékař
Fotografie: Freepik

Lepší spánek

Lipový čaj se v lidovém léčitelství často používá pro podporu spánku – to především opět díky jeho rostlinným sloučeninám, které mají silné sedativní účinky podporující relaxaci a klidný spánek. Je ovšem důležité zmínit, že vědci vyžadují provést další studie, jež by tuto skutečnost dokázaly potvrdit.

Snadnější trávení

Antioxidanty v lipovém čaji mají také pozitivní vliv na trávicí trakt. Jeho pravidelná konzumace vás ochrání zejména před nadýmáním, žaludečními vředy a bolestmi břicha. Pokud však užíváte některé léky nebo máte citlivý žaludek, měli byste se před jeho konzumací raději poradit se svým lékařem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]