Kváskové pečivo a jeho zdravotní výhody – vyrobit domácí kvásek je snadné

Také jste propadli kouzlu kváskového pečiva? Musím se přiznat, že já ano. Jak se praví – jednou zkusíš, potom musíš. A tak se stalo, že ke kváskovému chlebu přibyly i kváskové „Honzovy“ buchty a další dobroty.

Samozřejmě to znamenalo i investici do nového kuchyňského vybavení, jako je nový vál, hnětací rameno, ošatky a další pomocníci. Je to zkrátka zábava, která chutná a prospívá zdraví. Co to vůbec kvásek je?

Co je to kvásek…

Kvásek anebo spíš kvas je směs vyrobená z mouky a vody. Opravdu nic víc není zapotřebí. Díky sporám mikroorganismů v jakékoliv mouce a okolnímu vzduchu začne přirozeně kvasit (fermentovat). Zásluhu mají na kvašení zejména bakterie mléčného kvašení (z rodu Lactobacillus). Ty dodávají nakyslou chuť, ale nacházejí se tam samozřejmě i další hodné bakterie a kvasinky, které společně produkují aromatické těkavé látky, kypří těsto a mohou produkovat i alkoholové kvašení.

Oproti droždí (kvasinka Saccharomyces cerevisiae) je kvásek (kvas) více pestřejším organismem – takové mini ZOO. Složení kvasu však záleží vždy na více faktorech – použité mouce, prostředí (teplotě) kvašení, způsobu zadělávání, uskladnění. Osobně kvásek ještě sem tam dokrmuji tibetskou houbičkou (používá se na výrobu kefíru). Ta se v kvásku úplně rozpustí a přidá mu pořádné grády. Není to však nutné a kvásek je plnohodnotný i bez houbičky.

Kvásek znali již starověcí Egypťané

Kváskový chléb znali již starověcí Egypťané, kteří si všimli, že mouka smíchaná s vodou kvasí po několika dnech. Když se k tomu zákvasu přidá další mouka a voda, těsto do několika hodin naběhne, je lehoučké a má příjemně kyselou příchuť. První „kynutý“ chléb byl tedy kváskový. A kvásek se začal používat i k výrobě jiného pečiva.

Jaké jsou výhody kváskového pečiva?

  • Kváskové pečivo má nižší glykemický index, budete mít delší dobu pocit sytosti a tím pádem budete mít menší touhu jíst často a hodně.
  • Kváskové pečivo je možné připravit také (gluten free) tedy bez lepku. Vyrobit se dá z pohankové nebo jiné bezlepkové mouky.
  • Kváskový chléb je ve srovnání s ostatním pečivem výživnější – má lepší vstřebatelnost živin. Jde-li však o kváskový chléb z bílé mouky, kvásek vás nespasí. Chcete-li dostat díky kvásku do těla co nejvíce živin, dejte přednost celozrnnému pečivu.
  • Lépe se tráví, pomáhá střevní mikroflóře. Navíc z něj nebudete mít nafouklé břicho (nepodporuje plynatost).
  • Kváskový chléb vám vydrží déle. Pečení zničí veškeré zárodky bakterií a plísní. Čerstvě upečený chléb je sterilní a dokáže velmi dlouho odolávat plísním. Díky obsahu kyseliny je i mírně antibakteriální. Jestli na chleba zapomenete, spíše vám ztvrdne, než zplesniví.

Na závěr

Ani s domácím pečením se to nemá přehánět. Jsme zvyklí konzumovat ohromné množství mouky (pečivo, těstoviny, kašičky) a domácím pečením (byť se tváří co nejzdravěji) toto množství ještě zvýšíme. Takže pamatujte, že všeho moc škodí. Pokud si doma pečete (hurá) ale i tak pamatujte na umírněnou konzumaci výrobků z mouky.

Obrázek: pixabay.com