Krvavé pomeranče zpříjemní začátek jara

Na první pohled vypadají jako obyčejné pomeranče. Po jejich rozkrojení červené pomeranče odhalí své tajemství. Krvavě červená šťáva nebo červené žilkování v oranžové dužině. Jde o speciální odrůdu, ale stojí stejně jako ty běžné pomeranče. Tyhle jsou však šťavnatější, zdravější.

Proč jsou tyto pomeranče tak úžasné

Červené pomeranče obsahují stejně jako švestky či borůvky antokyanidin, který funguje jako antioxidant a chrání tedy buňky našeho těla před jejich zestárnutím a před volnými radikály. Je to skvělá ochrana proti cukrovce, epilepsii a onemocnění srdce. Snižuje také krevní tlak!

Kde se bere ta barva

Krvavé, nebo červené pomeranče získaly svoji barvu díky klimatu, které vytváří tyto podmínky – chladné noci a slunné dny. Jde o největší extrémy, které se dějí v zemích jejich původu, ve Středomoří. Určitě chápete, že tyto extrémy nejsou běžné, proto jsou červené pomeranče výjimečné oproti běžným pomerančům, které jsou celoročně k dostání.

Jak jej jíst?

Kromě toho, že ho lze jít běžně na svačinu, se lépe než obyčejné pomeranče hodí do salátů – ovocných i zeleninových. Výborné jsou i také ve sklenici s vodou. Oblíbené jsou i džusy, koktejly, sorbety.

Výbornou chuť doplňují červené pomeranče spolu s červenou řepou, římským kmínem nebo řeřichou. Hodí se spolu s bylinkami jako příloha k některým masům a rybám.

Neobyčejné jsou i marmelády z toho červeného ovoce, které vypadají elegantně, krásné voní a mnoha lidem jejich chuť připomíná malinovou.

Smoothie jako start dne

Z těchto pomerančů je výborné i smoothie, do kterého stačí přidat také ananas a hroznové víno. Smoothie nastartuje váš den, dodá vám potřebné vitamíny, které obrní vaši imunitu před jarní únavou či nachlazením.

Obrázek: pixabay.com