Křupání kloubů: Zlozvyk, který není zas tak nebezpečný, jak se na první pohled může zdát

Fotografie: Jaysin Trevino / Creative Commons / Attribution 2.0

Praskání kloubů je celkem častým zvykem, kterého se člověk těžko zbavuje. Spousta lidí se ho však snaží odnaučit především z důvodu hrozící artritidy. Obavy jsou ale zbytečné.

Možná to děláte ze zvyku a ani o tom nevíte, někdy si tak protahujete prsty před náročným psaním nebo hraním. Ať je to, jak chce, každý člověk si alespoň jednou v životě zkusil křupat s klouby na prstech na rukou, aby zmírnil pocit ztuhlosti. Stejně tak jste jistě slyšeli, že to pro vaše ruce není dobré. Co se ve skutečnosti děje s vašimi prsty, pokud si je křupete pravidelně? Více prozradila lékařka Alana Biggers.

Je opravdu špatné křupat klouby?

Je praskání prstů opravdu tak špatné pro vaše klouby? Děláte-li to pravidelně, pravděpodobně jste slyšeli, že praskání kloubů je může poškodit, ale co se ve skutečnosti děje, když máte takový zvyk? O zvuku, který při křupání kloubů slyšíte, si většina lidí myslí, že je ve skutečnosti produkován nějakým druhem tření mezi kostmi.

Tady přichází dobrá zpráva. S kostmi to nemá nic společného. Co tedy produkuje onen nepříjemný zvuk? V každém z kloubů se nachází něco, čemu se říká synoviální tekutina, což je tekutina s konzistencí vaječného bílku. Působí v podstatě jako mazivo mezi kostmi, aby se usnadnil jejich pohyb, a hraje klíčovou roli v praskání kloubů.

Fotografie: Pexels

Může prasknutí tekutiny způsobit nějaké škody?

Dříve platila teorie, že zvuk vzniká prasknutím plynových bublin, které tvoří synoviální tekutinu, ale díky rentgenovému videu se ukázalo, že zvuk křupnutí ve skutečnosti pochází z vakua, jež se náhle vytvoří v synoviální tekutině. To znamená, že zvuk vzniká oddělením kostí, čímž se náhle vytvoří duté místo v prostoru obsazeném synoviální tekutinou.

Může praskání kloubů způsobit artritidu?

Lidé si často myslí, že praskání prstů opotřebovává klouby, což může v budoucnu vést k artritidě. Ačkoli existují faktory, které mohou být příčinami tohoto onemocnění, jako jsou zranění nebo nepřetržitá těžká manuální práce, praskání prstů není součástí žádného z rizikových faktorů.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]