Krevní sraženina je zdravotní riziko, které na sebe včas upozorní i pomocí otoků a modřin

Fotografie: Depositphotos

Naše cévy nesou životodárnou krev, ale někdy se v nich může objevit nebezpečný problém – krevní sraženina. Identifikujte možné hrozby pro vaše zdraví včas. 

Srážení krve je normální funkce, ke které dochází při poranění. Pokud si odřete koleno, krev se sráží v místě poranění, abyste neztratili příliš mnoho této životodárné tekutiny, říká doktor Graham Rogers. Někdy však srážení krve může způsobit komplikace. Mezi ně patří i krevní sraženiny, které mohou být tichým zabijákem. Pokud se ocitnete v situaci, kdy něco není v pořádku, je klíčové, abyste jednali okamžitě.

Co je krevní sraženina

Lékařka E. Mimi Arquilla definuje krevní sraženinu, známou také jako trombóza, jako shluk krevních destiček, který vytváří pevnou hmotu v cévách. Tato hmota může ohrožovat život, zejména pokud se odtrhne a vstoupí do oběhového systému. Mezi hlavní příznaky patří:

  • Bolest nebo otok v noze: Často se krevní sraženiny objevují v dolních končetinách, což může způsobit bolest nebo otok v noze.
  • Zčervenání nebo modřiny: Změna v barvě kůže v postižené oblasti je často známkou krevní sraženiny, která ovlivňuje průtok krve.
  • Teplotní rozdíly v končetinách: Zatímco jedna noha může být teplejší než druhá, může to být indikátorem narušeného krevního oběhu způsobeného sraženinou.
  • Změny v srdečním rytmu: Krevní sraženiny mohou ovlivnit srdeční činnost, což může vést k nepravidelným srdečním tepům nebo dokonce srdečním infarktům.
  • Dušnost nebo bolest na hrudi: Pokud sraženina migruje do plic (plicní embolie), může se objevit dušnost nebo bolest na hrudi.
plicní edém
Fotografie: Freepik

Mozková mrtvice svůj nástup sama přiznává. Prozradí ji i problémy s řečí a závratě

Vysoké rizikové faktory

Je důležité, abyste si byli vědomi vysokého rizika vzniku krevní sraženiny, zejména pokud máte genetickou predispozici, vedete sedavý životní styl nebo jste byli vystaveni chirurgickým zákrokům. Mezi další běžné faktory, které vás mohou vystavit mírnému riziku vzniku krevní sraženiny, patří obezita, těhotenství, kouření, rakovina nebo některé antikoncepční pilulky.

V minulosti jsme na našem webu ZdravéStravování rozebírali, že některé potraviny, jako například zázvor, je vhodné zařadit do jídelníčku právě jako prevenci vzniku krevní sraženiny.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]