Tiché příznaky trombózy, které je dobré znát, aby člověk unikl ohrožení života

Fotografie: Depositphotos

Tvorba krevních sraženin je žádoucí při nebezpečných zraněních, ovšem objeví-li se krevní sraženiny bez důvodu, mohou znamenat ohrožení života.

Krevní sraženina se tvoří ve chvíli, kdy se krev, která normálně protéká tělem, sráží a stává se rosolovitou. To je užitečné v případě zranění, kdy krevní sraženina brání vykrvácení. Ovšem v některých případech mohou být krevní sraženiny nebezpečné a život ohrožující. Pokud se u vás vyskytuje některý z následujících příznaků, situace je vážná a je nutné vyhledat lékařskou pomoc, říká lékařka Alana Biggers.

Křeče v dolních končetinách

Lidé, u nichž se vytvořila krevní sraženina v noze, si stěžují na velmi bolestivé křeče. Tato křeč může být příznakem hluboké žilní trombózy, což je tvorba sraženiny v hluboké žíle na noze. Jestliže se krevní sraženina uvolní, může putovat až do plic, což vede k plicní embolii a následně i smrti.

Fotografie: Depositphotos

Brnění v jedné z končetin

Trvalé brnění pouze v jedné končetině je dalším běžným příznakem krevní sraženiny. Pokud existují další rizikové faktory, jako je vysoký krevní tlak, neignorujte brnění v dolních končetinách. S největší pravděpodobností se potýkáte s krevní sraženinou, jejíž uvolnění, jak už bylo uvedeno, může být život ohrožující.

Bledé nebo jiné zbarvení pokožky

Krevní sraženina narušuje normální průtok krve, což často způsobuje bledou nebo jinou barvu kůže, než je obvyklá. Pokud má skvrna na jedné noze jinou barvu než stejná skvrna na druhé noze, je to známka krevní sraženiny a měla by být okamžitě zkontrolována lékařem, než dojde k nejhoršímu.

Změna v teplotě postiženého místa

Dalším častým příznakem trombózy je kolísání teploty. Tento příznak je způsoben poruchou průtoku krve. Postižené místo může být buď teplé na dotek, nebo studené. Pokud teplotní rozdíl přetrvává a máte v anamnéze zvýšené riziko krevních sraženin, poraďte se s lékařem.

Bolest dolní části zad

Možná vás nenapadne, že bolest dolní části zad je možným příznakem krevní sraženiny, ale může to být známka sraženiny v oblasti pánve nebo v dolní duté žíle, což je hlavní břišní žíla. Tyto typy sraženin, pokud se neléčí, mohou způsobit trvalé poškození, jelikož přerušují průtok krve do končetin.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]