Kožní výrůstky nejsou bolestivé, mohou však představovat značné zdravotní riziko. Lidé je často přehlížejí, nedělejte stejnou chybu

Fotografie: Depositphotos

Výrůstky na kůži ve tvaru tmavých kuliček jsou podobné bradavicím. Je vhodné je konzultovat s lékařem.

Stejně jako jakékoliv jiné změny na vaší pokožce, i neškodně vypadající výrůstky na kůži, které nebolí ani nesvědí, byste měli ukázat kožnímu lékaři. Jedině tak předejdete potenciálnímu riziku vzniku nemoci. Kožní lékař vám navíc může navrhnout nějaký druh léčby nebo řešení, jak se těchto výrůstků na kůži zbavit. Kožní výrůstky jsou hladké, měkké a většinou kulaté. To je liší od bradavic, říká lékařka Cynthia Cobb.

Nejsou nikterak rizikové

Kožní štítky pro člověka nepředstavují riziko rakoviny. Jde o benigní nádory, které mají asi okolo půl centimetru. Někdy mohou být menší nebo naopak o něco větší. Výrůstky mají tělovou barvu a občas ještě trochu ztmavnou. Nacházejí se hlavně v podpaží, na krku nebo víčkách. Někteří je mají dokonce v tříslech. Objevují se zkrátka tam, kde se člověk nejvíce potí. Někdy se objeví jednotlivě, jindy ve skupině. Diagnóza se provádí vizuální kontrolou. Pokud jste si jisti, že jde o výrůstky, nemusíte nutně k lékaři.

Fotografie: Freepik

Pokud však budou výrůstky svědit, bolet, změní barvu nebo budou krvácet, je vhodné na dermatologii dojít. Výrůstky se častěji vyskytují u osob s nadváhou nebo obezitou. Většinou jde o osoby starší 40 let. Často se také objeví u žen v době hormonálních změn, tedy v těhotenství. Trpí na ně také lidé s vysokým krevním tlakem nebo ti, kdo mají narušenou produkci mazu mazovými žlázami. Výrůstky se mohou objevit také u diabetiků.

Můžete je odstranit

Ačkoli nejsou nebezpečné, jsou většinou nevzhledné. Navíc mohou být nepříjemné nebo způsobovat bolest při styku s oblečením. V takovém případě je vhodné navštívit lékaře a nechat si je odstranit. Výrůstky lze odstranit pomocí kryoterapie, kauterizace, elektrokoagulace nebo pomocí chirurgického zákroku. Sami si můžete výrůstky odstranit pomocí tekutého dusíku. Důležité však je udělat to jen na doporučení lékaře. Pokud jste odvážní, můžete výrůstky odstranit i pomocí vlasce nebo nitě.

Fotografie: Freepik

Určitě však doma neexperimentujte s přírodními prostředky. Na odstranění nepoužívejte jablečný ocet ani jedlou sodu. Ačkoli to některé babské rady doporučují, jde o metody, při kterých hrozí riziko krvácení nebo infekcí. Navíc by pak mohlo docházet k recidivě. Obecně je nejlepším řešením zajít za lékařem a nechat si poradit. Pokud nechcete rovnou na kožní, zkuste se zeptat alespoň svého obvodního lékaře, jak můžete problém vyřešit.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]