Nespavost souvisí se zásadními chybami, které dělá velká část lidí. Vyhněte se jim obloukem a konečně se vyspěte i bez léků

Fotografie: Freepik

Nespavost trápí mnohé z nás. Chronický stres, potíže v práci, nekonečný proud informací, ale také úkolů, které není lehké zvládnout. To všechno působí na naše tělo.

Večer, když už se chystáte spát, cítíte velkou únavu, ale nemůžete usnout. Je to důsledek velkého vyčerpání, které dosáhlo takového bodu, že vám nedovolí usnout. Může to vést k velkým zdravotním problémům a neuspokojivému vzhledu. Jak se s nespavostí vypořádat bez medikamentů?

Fotografie: Freepik

Zpříjemněte si odpočinek relaxačním cvičením nebo příjemnou hudbou

Před spaním se úplně uvolněte, dopřejte si heřmánkový čaj nebo si dejte teplé mléko s přírodním medem. Pokud vám nejde se uvolnit, zkuste koupel v levandulovém oleji. Před spaním si můžete několik kapek nanést také na polštář.

Chcete-li usnout rychle, proveďte jednoduché cvičení, střídejte jedno za druhém, uvolněte nejen tělo, ale také svou mysl. Napněte svaly těla, začněte nohama a skončete hlavou. Všechna cvičení provádějte pomalu a soustřeďte se na ně. Dýchejte střídavě nosními dírkami. Sevřete jednu nosní dírku a pomalu vydechněte. Cvičení můžete opakovat 5-6 x.

Fotografie: Freepik

Spát choďte ve stejnou dobu každý den

Možná to nevíte, ale tento poznatek je velmi důležitý pro naše tělo. Postupem času si vytvoříte rutinu a samotně tělo bude na změnu reagovat. Vypněte jasná světla ve všech pokojích 2-3 hodiny před spaním, nezapomeňte na toaletu a koupelnu. Zakryjte okna zatemňovacími závěsy a používejte noční světla.

Tlumené světlo pomůže uvolnit melatonin v těle – hormon, který produkuje zdravý a uspokojivý spánek. V ložnici udržuje studenější vzduch, před spaním místnost vyvětrejte, teplota by neměla přesáhnout 22 stupňů Celsie.

Neméně důležitou součástí zdravého spánku je pohodlná matrace a polštář. Přírodní bylinné polštáře mohou pomoci s klidnějším a rychlejším usínáním. Používejte jako vycpávky listy vavřínu, máty, kapradiny nebo oregana. Umístěte pod polštář pytlík chmele, protože tato rostlina rychle navozuje klidný spánek.

Ve spánku byste měli dosáhnout správné polohy. Nejlepší pro většinu z nás je spát na břiše nebo na levé straně. Tyto polohy totiž zlepšuje funkci střev a pomáhají usnout. Poslední jídlo před spaním by mělo být 3-4 hodiny. Večeři volte velmi lehkou, aby nezatěžovala žaludek a váš organismus. Měla by být tvořena ze zeleniny a chudých bílkovin, jako je kuřecí nebo krůtí maso. Vyvarujte se kofeinu a sladkému jídlu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]