Mlsná klíšťata si vybírají podle krevních skupin. Za nejlákavější považují skupinu A

Fotografie: Marek Ślusarczyk / Creative Commons / Attribution 3.0

Kousnutí od klíštěte s sebou nese určitá rizika, jako je zejména nakažení boreliózou. Pozor by si měli dávat především lidé s určitou krevní skupinou.

O klíšťatech bylo zjištěno již mnoho informací. Jednou z těch zajímavějších je ta, že mají tendenci napadat především jedince s určitou krevní skupinou – mohou ji dokonce vycítit až na 1,5 metru daleko. Pokud se tedy chystáte do lesa, raději se nejprve ujistěte, zda vaše riziko není vyšší oproti ostatním, říká doktor Brian Mastroianni. V každém případě přijměte určitá opatření, která vás před nimi ochrání.

Kde se klíšťata živí

Během letních měsíců je velmi běžné, že lidé na sobě objeví přisáté klíště. Tito malí parazité většinou přebývají v dlouhé trávě a keřích, přičemž svým čichem dokážou ucítit kořist až na vzdálenost 1,5 metru – jejich nohy jsou totiž jakýmsi radarem, který má termovizní schopnosti. Tato neobvyklá schopnost jim umožní sledovat kořist až na vzdálenost neuvěřitelných 20 metrů. Jakmile se pak dostanou na pokožku člověka, vylezou a tiše putují na příhodnější místa, jako je podpaží nebo třísla.

Klíšťata napadají jen vybrané jedince 

Klíšťata mohou být velmi vybírává. Dávají totiž přednost lidem s určitou krevní skupinou – a ačkoliv jsou hluchá a slepá, mají dokonale vyvinutý čich, což jim umožňuje vybírat si kořist podle pachu potu a dalších faktorů, které je přitahují. Ukázalo se, že dávají přednost lidem s krevní skupinou A, přičemž je nejméně přitahuje krevní skupina 0. Zřídkakdy pak také napadají jedince s krevní skupinou AB, vyberou si je pouze v momentě, když v okolí nejsou žádné oběti s krevní skupinou A.

klíště,parazit
Fotografie: Freepik

Jak se před nimi chránit

Pokud tedy máte krevní skupinu A, měli byste věnovat zvláštní pozornost prevenci před klíšťaty (podceňovat by je však neměli ani držitelé ostatních krevních skupin). Tito tvorové totiž mohou šířit boreliózu, která má na lidské zdraví v některých případech katastrofální následky – prevence je proto lepší než samotná léčba. Pokud se tedy chystáte do lesa nebo na louku, nezapomeňte si obléct dlouhé kalhoty a použít příhodný sprej. Stejně tak byste neměli zapomínat na vzdělání skrze to, jak přisáté klíště sundat.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]