Odstranění klíštěte podomácku bez zdravotních rizik: Pomůže i pinzeta a alkohol

Fotografie: Dunpharlain / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Klíšťata představují pro člověka potenciální nebezpečí, neboť mohou přenášet vážné choroby. Pokud se na vás přisálo, tímto způsobem se ho zbavíte. 

S přicházejícím létem se v Česku začíná objevovat čím dál více klíšťat. Ta představují problém zejména proto, že mohou přenášet vážné nemoci, jako je borelióza. Pokud jste si tedy po procházce lesem či parkem na sobě všimli tohoto nevzhledného parazita, neměli byste dle lékařky Debry Sullivan na nic čekat a co nejrychleji se ho pokusit vytáhnout ze své kůže. Stačí na to jít správným způsobem a ochráníte se před možným nebezpečím.

Odstranit klíště z pokožky zvládne každý

Klíšťata jsou nebezpeční parazité, kteří se vyskytují zejména v zalesněných oblastech a polích a ke svému přežití potřebují krev lidí nebo zvířat. Není proto žádným překvapením, že se během teplých měsíců mohou čas od času přisát i na vaši pokožku. Tuto skutečnost je však třeba co nejrychleji řešit, neboť mohou přenášet bakterie způsobující lymskou boreliózu či virovou encefalitidu. Jeho správným odstraněním se však dle doktorky Deborah Weatherspoon ochráníte před potenciálními problémy.

Potřebovat k tomu budete pinzetu s jemným hrotem, malou nádobu a alkohol (případně mýdlo a vodu). Poté stačí postupovat dle následujících kroků:

  • Začněte tím, že zaujmete takovou polohu, abyste na klíště dobře viděli (můžete použít i zrcadlo).
  • Pomocí pinzety poté klíště uchopte co nejblíže ke kůži, ovšem ne pod velkým tlakem, protože ho nechcete rozmáčknout (to by zvýšilo šanci na nakažení jeho bakteriemi).
  • Nyní klíště pevně a v sevření vytáhněte přímo nahoru. Pokud se přetrhne, pinzetou odstraňte zbytek jeho hlavy.

Do Česka se vrátila nebezpečná nemoc, před jejíž nákazou nyní lékaři důrazně varují

Po odstranění celého klíštěte místo kousnutí důkladně očistěte alkoholem, stejně tak i pinzetu a veškeré další náčiní, které jste použili. Parazita následně umístěte do sklenice a zlikvidujte, například pomocí ohně. V případě, že se klíště nachází ve špatně dostupné oblasti, raději požádejte někoho o pomoc nebo navštivte lékaře, aby vám pomohl. Na ZdravémStravování jsme také psali, co může znamenat velká vyrážka po kousnutí klíštětem.

Přisáté klíště
Fotografie: Depositphotos

Pozor na tento nebezpečný příznak

Po odstranění klíštěte oblast kolem kousnutí ještě raději prohlédněte. Možná bude zarudlé, ale to by mělo na druhý či třetí den zmizet. V případě, že by se vám tam však objevilo mírně vyvýšené místo připomínající tzv. býčí oko, raději rychle k lékaři. Jak totiž uvádí server Healthline, mohlo by se jednat o známku boreliózy.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]