Po odstranění klíštěte nesmí po parazitovi zbýt ani stopa. S vyndání pomůže pinzeta nebo jehla

Fotografie: Freepik

Při odstraňování klíštěte můžete zjistit, že jeho hlavička zůstala zaseknutá pod kůží nebo na ní. Pokud se tak stane, musíte mít plán, jak zbytek klíštěte bezpečně odstranit. 

Klíšťata jsou parazitující brouci, kteří vyhledávají teplokrevné hostitele, jako jste vy nebo vaši domácí mazlíčci. Klíště se přisaje na vaši kůži pomocí ústních částí a zůstane tam, dokud ho neodstraníte, což může být poměrně obtížné, protože se pevně přichytí k vaší kůži. Kousnutí klíštětem je často neškodné, ale tito tvorové mohou také přenášet nemoci (například boreliózu) a riziko infekce. Proto je důležité klíšťata vždy co nejdříve odstranit, říká doktorka Debra Sullivan.

Pinzeta

K odstranění hlavičky klíštěte můžete použít pinzetu s jemnými hroty. Nejdříve se však ujistěte, že je její špička sterilní, a očistěte ji mýdlem a horkou vodou. Šikmým okrajem pinzety pevně uchopte hlavičku klíštěte. Jestliže nejste schopni klíště pevně uchopit nebo pokud je na místě, kam nedosáhnete, najděte si někoho, kdo vám pomůže. Vytáhněte hlavičku klíštěte nahoru a ven z kůže. Nejlepší je použít pevný, přímý tah.

Nejen boreliózu, klíšťata způsobují také klíšťovou encefalitidu. První příznaky onemocnění lze snadno zaměnit za chřipku

Jehla

Jestliže pinzeta nefunguje nebo ji nemáte k dispozici, můžete použít sterilizovanou jehlu. Jemně použijte špičatý konec jehly, abyste vytvořili širší otvor pro hlavičku klíštěte. Neporušujte vrstvu kůže, jen se snažte otvor, do kterého je zapíchnutá hlavička klíštěte, trochu zvětšit. Zkuste ji znovu pinzetou odstranit, nebo použijte jehlu, abyste hlavičku klíštěte vyndali, pokud to dokážete.

Nebezpečné metody

Jiné metody vyjmutí hlavičky klíštěte, jako je například škrábání kreditní kartou, mohou do oblasti zakousnutí klíštěte zavléci bakterie. Pokud tedy můžete, držte se sterilizovaných materiálů první pomoci (jako je pinzeta nebo jehla), abyste své tělo ochránili před infekcí. Nepokoušejte se kroutit nebo trhat hlavou klíštěte, které je pod vaší kůží.

klíště pes
Fotografie: Freepik

Jak odstranit hlavičku klíštěte z kůže vašeho domácího mazlíčka

Odstranění hlavičky klíštěte z kůže vašeho domácího mazlíčka může být trochu složitější, zejména pokud má váš chlupatý přítel hustou srst nebo chlupy. Ujistěte se, že váš mazlíček leží a je klidný. Možná budete chtít mít po ruce nějaké pamlsky a chodí se, když vám někdo jiný pomůže udržet zvíře v klidu. Očistěte místo kousnutí klíštětem alkoholem. Pomocí sterilizované pinzety se jemně pokuste odstranit hlavičku klíštěte, přičemž táhněte směrem ven a vyvíjejte stálý a silný tlak.

Pokud sterilizovaná pinzeta nefunguje, můžete se také pokusit pomocí jehly rozšířit oblast zakousnutí klíštěte a pokusit se hlavičku dostat ven. Jestliže se vám to nepodaří, zavolejte svého veterinárního lékaře.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]