Tohle se stane s vaším tělem, když sníte i pouze částečně plesnivé jídlo. Tyto následky nechcete zažít

Fotografie: Depositphotos

Pokud sníte plesnivé jídlo, můžete se potýkat s mnoha nepříjemnostmi. Pozor by si měli dávat zejména ti, kteří jsou alergičtí na určité mikroby.  

Nejspíš se to stalo už i vám – měli jste schovanou určitou potravinu, kterou jste si chtěli konečně dopřát, ale ještě než jste ji stihli sníst celou, všimli jste si, že má na sobě plíseň. To vám však může nejen pokazit chuť, ale také se tím vystavujete určitému zdravotnímu riziku, zejména pokud trpíte alergiemi na plíseň. Jak také uvádí web Twice, některé druhy plísní mohou vést k vážnému poškození jater.

Některé druhy plísní mohou poškodit játra

Některé druhy plísní, které se objevují na potravinách, mohou vést k vážným zdravotním problémům, jako je nevolnost, zvracení, průjem, nebo dokonce poškození jater. Záleží samozřejmě na některých faktorech, zejména na vašem věku a síle imunitního systému – pokud není jeho obranyschopnost dostatečná, je pravděpodobnější, že budete trpět více než ti, jejichž imunita funguje dobře.

Největší nebezpečí přitom podle lékařky Audur Benediktsdottir představují aflatoxiny, které produkují určité plísně, a mohou být dokonce karcinogenní – většinou s nimi můžete přijít do kontaktu při konzumaci zkažených arašídů nebo kukuřice. V ostatních případech plísně nepředstavují tak velký problém a šance, že vám způsobí zdravotní potíže, je velmi malá. Znepokojivé jsou spíše bakterie, které rostou společně s nimi a mohou narušit vaši střevní mikroflóru.

Příznaky alergie na plíseň

Pokud si myslíte, že jste na plíseň alergičtí, měli byste si dávat pozor na určité příznaky, které jsou pro ni typické. Jedná se zejména o časté svědění a slzení očí, pravidelný vznik vyrážky, dušnost, ucpaný nos nebo opakující se rýmu. V případě, že tyto známky na sobě rozpoznáte, raději se co nejrychleji poraďte se svým praktickým lékařem, který vám stanoví diagnózu a poradí, co dělat dále.

Vysoké % Čechů chodí za doktory s těmito problémy, které ve skutečnosti způsobuje plíseň v jejich bytě

helicobacter bakterie
Fotografie: Freepik

Abyste se ochránili před plísněmi, je důležité být na pozoru před konzumací potravin, jako jsou například sýry, sušší salámy, ovoce a zelenina, které bývají napadeny nejčastěji – jakmile si všimnete známek jejich zkažení, okamžitě je vyhoďte. Podobně tomu však může být také u pečiva, luštěnin, jogurtů a klasického masa. Na webu Zdravé Stravování jsme také nedávno psali o tom, jaký dopad může mít na vaše zdraví plíseň v domácnosti.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]