K překonání gastritidy přispějí účinné triky. Pomohou i menší porce jídla a vláknina

Fotografie: Depositphotos

Gastritida a GERD jsou dvě běžná trávicí onemocnění, která mohou způsobovat nepříjemné příznaky a omezovat životní pohodlí.

Gastritida a GERD jsou dvě často se vyskytující trávicí onemocnění, která mohou negativně ovlivnit kvalitu života. Gastritida je zánět žaludeční sliznice, vysvětluje doktor Saurabh Sethi, zatímco GERD je zkratkou pro gastroezofageální reflux, stav, při němž žaludeční obsah pravidelně stoupá zpět do jícnu, což může způsobovat pálení žáhy a další nepříjemné příznaky, říká doktorka Jenny Yu. Oba tyto stavy mohou být způsobeny různými faktory, včetně špatné stravy, stresu, špatných životních návyků atd. Nicméně existuje mnoho strategií, které mohou pomoci zmírnit příznaky.

Dieta a životní styl

Jedním z klíčových faktorů při řešení gastritidy a GERD je úprava stravy a životního stylu. Nadměrná hmotnost, zejména v oblasti břicha, totiž zvyšuje tlak na žaludek. V důsledku toho se zvyšuje riziko, že se žaludeční kyseliny dostanou zpět do jícnu a způsobí pálení žáhy, uvádí lékařka Chris Young.

Odborníci doporučují omezit konzumaci kyselých, kořeněných potravin a mastných jídel, které mohou dráždit žaludeční sliznici a zhoršovat příznaky. Místo toho je vhodné zvolit vyváženou stravu bohatou na vlákninu, ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a lehké bílkoviny. Důležité je také jíst menší porce a vyhýbat se jídlům a nápojům, jež vyvolávají pálení žáhy. Rovněž je vhodné nejíst 3 hodiny před spaním.

Úpravou jídelníčku proti zácpě. Ovoce i zelenina se osvědčí jako účinný pomocník

Stres management

Stres může být spouštěčem a zhoršujícím faktorem gastritidy a GERD, zmiňuje dále Healthline. Proto je důležité najít účinné strategie pro zvládání stresu, jako je meditace, jóga, cvičení nebo relaxační techniky. Pravidelná fyzická aktivita může také pomoci snížit hladinu stresu a zlepšit trávení, uvádí kondiční trenér Micky Lal.

trávení střevo
Fotografie: Freepik

Změny v životním stylu

Kromě stravovacích návyků je podle odbornice Kelsey Trull důležité také upravit další životní návyky. Patří sem zvýšení fyzické aktivity, zajištění dostatečného spánku, vyhýbání se kouření a omezování konzumace alkoholu. Důležitá je také pravidelnost a vyhýbání se přejídání, což může zatížit trávicí systém a vyvolat nepříjemné příznaky. Vyzkoušejte také bylinky jako heřmánek, lékořice nebo zázvor, které dle doktora Darragha O‘Connora prospívají trávicímu traktu.

Prevence

Prevence je také důležitou součástí řízení gastritidy a GERD. To zahrnuje podle doktora Sethi dodržování zdravé stravy a životního stylu, pravidelnou fyzickou aktivitu, snižování stresu a pravidelné preventivní prohlídky u lékaře. Čím dříve se příznaky rozpoznají a řeší, tím lépe se dají ovlivnit a minimalizovat jejich dopad na kvalitu života. V našem článku, který jsme publikovali na webu ZdravéStravování, se můžete také dočíst o tom, že změna životního stylu může snížit riziko infarktu o desítky procent.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]