Přírodní medicína neprávem označována za plevel: Jitrocel pomáhá například imunitě i játrům

Fotografie: Dalgial / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Jitrocel je rostlina s mnoha léčivými vlastnostmi, která se v tradiční medicíně využívá již po staletí. Je bohatá na vlákninu a obsahuje také mnoho dalších důležitých živin a látek pro zdraví.

Jitrocel, léčivá rostlina často přehlížená a označovaná jako plevel, skrývá ve svých listech a vlastnostech mnoho cenných výhod pro vaše zdraví. Tato jedinečná bylina se po staletí využívá jako přírodní lék a nabízí širokou škálu blahodárných účinků. I když je jitrocel často spojován s protizánětlivým účinkem na kašel, jeho výživový potenciál a léčivé vlastnosti mohou pomoci řešit mnoho dalších zdravotních obtíží, říká doktorka Katherine Marengo.

Domácí využití jitrocele

Jitrocel je jednou z nejúčinnějších léčivých rostlin, která je často neprávem označována za plevel. Již stovky let se jitrocel používá jako přírodní lék a důvody jsou různé. Většina lidí si ho spojuje s kašlem, protože znají jeho protizánětlivý účinek, ale jeho jedinečný výživový potenciál vám může pomoci zbavit se mnoha dalších problémů. Co všechno dokáže?

 • Podporuje imunitní systém.
 • Má detoxikační účinky.
 • Působí jako silné antiseptikum.
 • Pomáhá při léčbě křečových žil.
 • Je vhodný při nachlazení nebo chřipce.
 • Podporuje zdraví dýchacích cest a usnadňuje vykašlávání hlenu.
 • Zmírňuje příznaky astmatu a alergií.
 • Podporuje trávení a odstraňuje křeče a bolesti žaludku.
 • Regeneruje buňky a zlepšuje hojení kožních poranění a nemocí.
 • Posiluje kostní tkáň a předchází osteoporóze.
 • Má močopudné účinky a pomáhá odstraňovat přebytečnou vodu z těla.
 • Podporuje správnou funkci jater, ledvin a močových cest.

Jitrocelová tinktura na záněty močových cest

Tinkturu připravíte naplněním sklenice mladými listy jitrocele a jejich zalitím alkoholem (např. vodkou) tak, aby byly listy úplně ponořené. Sklenici těsně uzavřete a nechte 15 dní louhovat, občas ji protřepejte. Po uplynutí 15 dní tinkturu přeceďte přes gázu a uchovávejte ji v malé tmavé lahvičce na chladném a tmavém místě. Doporučuje se užívat 10 kapek denně. Tinktura je použitelná po dobu 2 let od přípravy, proto je dobré označit lahvičku datem.

květy jitrocele
Fotografie: Pixabay

Léčivý sirup a čaj proti kašli

Čerstvé listy jitrocele důkladně očistěte. Listy nasypte do zavařovací sklenice, posypte cukrem a postupně je vrstvěte, dokud nedosáhnete vrcholu sklenice. Listy pevně zatlačte a srolujte. Sklenici pevně zabalte do sáčku nebo jiného ochranného materiálu. Tuto směs zakopejte na stinném místě na zahradě na 8 týdnů. Po této době sklenici vykopejte, přeceďte sirup přes síto a uchovávejte ho v lednici.

Sirup je vhodný při kašli a zanícených průduškách. Dospělí mohou užívat lžíci sirupu 3× denně, děti lžičku sirupu 3× denně. Uchovávejte ho v lednici, kde vydrží přibližně rok. Pro zlepšení chuti můžete do sirupu přidat mátu nebo mateřídoušku.

Kromě toho je možné připravit si i čaj z jitrocele, který je užitečný při kašli, zahlenění a plicních onemocněních. Do malého hrnce vložte 2 čajové lžičky sušených listů jitrocele a zalijte je 0,5 litru vroucí vody. Nechte čaj louhovat asi 15 až 20 minut a poté ho sceďte. Pijte 2 šálky tohoto čaje denně při výše uvedených onemocněních.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]