Jitrocel: Nenápadný plevel, který má neuvěřitelnou léčivou moc končí ve většině případů na kompostu nebo v popelnici

Fotografie: Depositphotos

Jitrocel si dokážeme nejčastěji spojit s dýchacími obtížemi. Mnozí ale nevědí, že se dá tento plevel a bylina využít mnoha různými způsoby v lidovém léčitelství, říká doktorka Katherine Marengo.

Jitrocel je nejznámější jako plevel, který se tvrdohlavě neustále objevuje ve vaší zahradě a vykukuje z popraskaných dlaždic chodníků a cest. Po dlouhou dobu byl používán jako jeden z nejsilnějších léků své doby a nyní je hojně využíván v čínské medicíně, homeopatii i lidovém léčitelství. Dorůstá do výšky několika desítek centimetrů, narazit na něj můžete na polích, loukách nebo u cest. Pro léčivé účinky se u nás nejčastěji používá jitrocel kopinatý.

Perfektní léčitel ran

Jitrocel je tradičním pomocníkem na rány, ekzémy nebo bodnutí hmyzem. Pokud jste na procházce v lese a dojde k drobnému zranění, najděte jitrocelový list, promněte ho mezi prsty, potřete jím postižené místo a nechejte ho přiložený na ráně.

Fotografie: Pixabay

Jestliže vás trápí otevřené rány, můžete použít listy nejlépe zpracované v hmoždíři nebo najemno nasekané a přiložit je už na otevřenou ránu. Takto připravené listy jsou, pro svou schopnost zmírnit svědění, vynikající na různé ekzémy.

Napravuje zažívací problémy

Pokud trpíte zažívacími problémy v důsledku alergií na potraviny, užívání antibiotik nebo požití toxinů, jitrocel vám může přinést značnou úlevu. Pro tyto účely se nejvíce užívá jitrocel indický, známý také jako psyllium. Obsahuje rozpustnou vlákninu ve formě slizu, ta v trávicím traktu nabobtná a zvětší svůj objem. Dochází tak k urychlení a usnadnění průchodu potravy.

Fotografie: Pixabay

Vyléčí dýchací potíže

Jitrocel je bezesporu mistrem v léčení nachlazení a kašle a dokáže zmírnit i astma. Omyté listy jitrocele přelijte vařící vodou a nechte pár minut louhovat. Tento čaj pijte při potížích několikrát denně nebo ho použijte jako kloktadlo. Pro jeho výborné účinky je hojně používán do čajových směsí na léčení dýchacích potíží nebo směsí pro posílení imunity.

Poradí si s hemoroidy

Jitrocel lze použít při léčení hemoroidů několika způsoby. Sedací koupel má vynikající hojivé, antibakteriální a stahující účinky. Dvě lžíce sušené bylinky povařte pár minut v půl litru vody. Poté roztok přelijte do lavoru s přibližně pěti litry vlažné vody a na dvacet minut se do této bylinné koupele posaďte. Nejlepší účinek docílíte při každodenní aplikaci. Jitrocelové obklady jsou velmi dobře použitelné na krvácející hemoroidy.

Fotografie: Pixabay

Kam pro jitrocel

Sušený jitrocel je v dnešní době dobře dostupný v lékárnách nebo prodejnách se zdravou výživou. Pokud ale máte možnost, můžete si tuto zázračnou bylinu vlastnoručně nasbírat. Nejlepší období pro sběr je od začátku května do začátku srpna. Pozornost byste měli věnovat následnému sušení, protože jitrocel nesnáší vlhko. Proto ho umístěte na temné a suché místo a skladujte ho nejlépe ve skleněných nádobách.

Zdroj: Healthline