Změny, které nastanou v těle, pokud přestanete jíst cukr, překvapí i největší optimisty

Fotografie: Depositphotos

Rafinovaný cukr patří k potravinám, které bychom neměli konzumovat ve velkém množství. Jeho nevýhodou je, že nemá žádnou výživovou hodnotu a obsahuje jen prázdné kalorie.

O rafinovaném cukru se říká, že je zabijákem století. Má totiž na svědomí vznik civilizačních nemocí, mezi nimiž vyniká zejména cukrovka 2. typu a kardiovaskulární choroby. Je proto v zájmu každého, aby se snažil konzumaci bílého cukru co nejvíce omezit, říká lékařka Adrienne Seitz.

Žádné živiny, zato hodně kalorií

Při konzumaci potravin s velkým obsahem rafinovaného cukru se do těla dostane méně potřebných živin, jako jsou vitamín nebo minerály. Místo nich se do organismu dostane nadbytek kalorií, což vede k vzestupu tělesné hmotnosti a vzniku nadváhy a obezity. Ty jsou pak rizikovým faktorem pro rozvoj civilizačních chorob, které jsou příčinou infarktů a mozkových mrtvic.

Nižší cholesterol a zdravější kardiovaskulární soustava

Když přestanete jíst pokrmy s rafinovaným cukrem, docílíte zdravějšího organismu. To se projeví sníženým cholesterolem, což zlepší i stav cév a celé kardiovaskulární soustavy. Určitě se sníží riziko srdečních onemocnění. Méně cukru znamená také zlepšení zdraví ústní dutiny. Cukr je jednou z hlavních příčin vzniku zubního kazu. Když bude ve vaší stravě chybět, vaše zuby budou v lepším stavu.

Méně kilogramů a lepší výživa

Dostane-li se do těla méně prázdných kalorií, nutně by to mělo vést k poklesu tělesné hmotnosti. Pro toho, kdo trpí nadváhou a obezitou, je důležité omezit konzumaci stravy plné rafinovaného cukru. Je to správná cesta k hubnutí. Omezením cukru se zlepší i výživa, pokud jeho místo nahradí zelenina a ovoce, které obsahují životně potřebné živiny.

Fotografie: Pixabay

Snížení pravděpodobnosti onemocnění

Pokud se člověk rozhodne snížit spotřebu rafinovaného cukru, tak se to pozitivně projeví na jeho zdraví a sníží se riziko vzniku civilizačních nemocí, jako jsou vysoký krevní tlak, onemocnění jater, nemoci srdce, cukrovka 2. typu. Méně cukru znamená také méně deprese a úzkosti a lepší psychické zdraví.

Jak nahradit rafinovaný cukr ve své stravě

Bílý cukr lze nahradit třeba ovocem. Když máte chuť na něco sladkého, tak místo obvykle sladké tyčinky si můžete dát raději banán, jablko, bobuloviny či citrusové plody. Na neslazenou černou kávu si lze zvyknout a čaj je možné sladit třeba trochou medu. Existují i umělá sladidla, ale vhodnější je příliš je nepoužívat.

Zdroj: Healthline, Healthline