Nejspolehlivější příznaky infarktu měsíc, týden a den před nástupem: Těmto 5 signálům věnujte pozornost

Fotografie: Depositphotos

Srdeční infarkt je nebezpečné onemocnění, které může mít závažný vliv na vaše zdraví. Pokud na sobě poznáte tyto příznaky, pravděpodobně se blíží.

Srdeční infarkty patří mezi nejčastější příčinu úmrtí po celém světě a bohužel to vypadá, že tomu tak bude i nadále. Je proto velmi důležité, abyste byli na pozoru před typickými příznaky, které jsou s touto chorobou často spojovány – některé z nich se mohou podle webu SosialNytt dokonce objevit i měsíc před jeho propuknutím. Jakmile je na sobě rozpoznáte, co nejdříve jděte za odborníkem.

Častá, nevysvětlitelná únava

Být unavený není nic neobvyklého, ovšem pokud se příznak stává chronickým a objevuje se bez jakéhokoli důvodu, měli byste zpozornit. Mohlo by se totiž jednat o důsledek snížené funkce srdce, které již nedokáže pumpovat dostatek krve bohaté na kyslík do potřebných částí těla, což způsobuje ospalost a mnohdy také malátnost. Pozor, že v takovém případě zvyšuje riziko vzniku infarktu i sebemenší stresová situace.

Bolest uprostřed hrudníku

Jedním z nejčastějších příznaků blížícího se infarktu je také silná bolest na hrudi, která se může opakovat několikrát během dne. V některých případech může navíc vystřelovat do dalších částí těla, například obou paží, krku, dolní čelisti nebo také žaludku. Obvykle je přítomna zhruba 15 minut, načež odezní, a poté se náhle opakovaně objeví.

Častá dušnost

Dalším časným příznakem srdečního infarktu je podle lékařky Angelica Balingit pocit dušnosti, tedy že vaše plíce nedostávají dostatek vzduchu a vy máte tendenci často lapat po dechu. Tato situace je opět důsledkem toho, že plíce dostávají příliš málo krve obohacené kyslíkem. Pokud vás tedy trápí potíže s dýcháním, co nejrychleji navštivte svého lékaře.

dušnost u ženy
Fotografie: Unsplash

Závratě a pocení

Pokud se poslední dobou čím dál častěji potíte, zejména během spánku, mohlo by se také jednat o raný příznak srdečního infarktu. Stejně tak si dejte pozor před závratě, které často nastávají v důsledku sníženého přívodu krve do mozku – nejedná se sice o neobvyklou záležitost, ale pokud se objevuje častěji, rozhodně ji neignorujte.

Krevní sraženina svůj výskyt prozradí pomocí jasných příznaků. Patří mezi ně i otoky a bolesti

Nachlazení a chřipka

Příznakem srdečního infarktu může být v neposlední řadě také nachlazení, které může přicházet i měsíc před propuknutím nemoci. Pokud se tedy potýkáte s ním a dalšími výše uvedenými příznaky, raději se poraďte se svým lékařem. Na webu ZdravéStravování jsme také již dříve zmiňovali, že vás před touto nemocí dokáže ochránit síla datlí.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]