Jednoduchý solný detox odstraní z těla toxiny a pomáhá při hubnutí

Solný detox není totéž, jako nasypat kuchyňskou sůl do vany. Epsomská sůl je vlastně hydrát síranu hořečnatého, který se ukázal mít pozoruhodné účinky na zdraví kůže. Kromě toho, že léčí poranění a vyrážky, má také silné detoxikační účinky, ulevuje od bolestí svalů, zmírňuje záněty a dokonce pomáhají i při redukci tělesné hmotnosti. Zejména ve formě koupelí je výborným společníkem pro celkovou fyzickou i psychickou relaxaci.

Epsomská sůl je známa svými léčebnými účinky už přes 400 let. Tento objev má na svědomí jistý anglický farmář, který zjistil, že jeho hořká voda ze studny se sice pít moc nedá, ale pozoruhodně účinkuje na kožní neduhy, jako jsou různá poranění nebo vyrážky. Založil si proto lázně a svou zvláštní vodou léčil lidi ze širokého okolí.

Hořčík dodává tělu energii a snižuje stres

Podle studie, která vznikla čtyři roky po přelomu milénia, dokáže tělo velmi dobře absorbovat hořčík prostřednictvím kůže. To je podle vědců, kteří studii prováděli, hlavní a největší výhodou těchto solných koupelí. Podle výzkumu univerzity v Severní Karolíně v USA tyto koupele přispívají ke zvýšení psychické pohody. Nedostatek hořčíku v těle je totiž spojován i se zvýšeným výskytem stresových reakcí v těle.

Hořčík je také důležitý pro tvorbu energie v buňkách, a proto se díky jeho doplnění do organismu člověk cítí svěží a plný síly. Síra, která je druhou základní složkou epsomské soli, se stará o zbavení se toxinů a těžkých kovů z buněk. Tím zabraňuje hromadění škodlivin v buňkách a tím pomáhá proti poškození, které tyto látky v těle mohou napáchat.

Dávkování záleží na účelu použití

Chcete-li si připravit solnou koupel, smíchejte dva hrnky soli Epsom do vany s teplou vodou, jejíž teplota by neměla překročit zhruba 55 stupňů Celsia. Sůl nasypejte pod přítok vody, tím zajistíte, že se lépe a rychleji rozpustí. Směs vody by měla být cítit trochu jako mýdlo.

Ponořte se celí do vany s roztokem a délku svého pobytu v lázni přizpůsobte účelu, kterého chcete koupelí dosáhnout. Pro zjemnění pleti, doplnění hořčíku či při zácpě zůstaňte v solné vodě kolem 20 minut. Pro zklidnění zánětů a zmírnění bolesti svalů, stačí 12 minut. Pro relaxaci a uvolnění od stresu pobuďte ve vaně se solí až hodinu.

Za pomoci koncentrované koupele nohou můžete zmírnit záněty a bolestivost zarostlých nehtů. Když vytvoříte hustou slanou pastu, můžete snadno rozpouštět i malé třísky zabodnuté v kůži.

Pro detoxikaci organismu zůstaňte v epsomské lázni namočení 40 minut. Prvních 20 minut se tělo bude zbavovat toxinů. Druhou polovinu doby pak tělo vsakuje minerální látky z vody.

Teplá koupel s epsomskou solí dokáže pomoci i při zmírňování zánětů při mnoha druzích chorob. Pomáhá léčit astma, bolesti hlavy i různá drobná poranění kůže nebo vyrážky či pohmožděniny a otoky. Pozor ale, před koupelí dbejte na dostatečný přísun vody, vlivem detoxikace by mohlo dojít k dehydrataci organismu.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]