Jak vybrat správný opalovací krém a jak ho používat?

Léto je v plném proudu a s ním i první problémy – spáleniny z přílišného pobytu na sluníčku. Pobývat na sluníčku bez sluneční ochrany se samozřejmě doporučuje, kvůli vitamínu D, ale pouze na 15 až 20 minut a ještě ne na ostrém poledním slunci. Jenže před sluníčkem se neukryjeme, proto je vhodné po zbytek dne chránit pokožku opalovacím přípravkem. Jak vybrat ten správný opalovací přípravek a jak ho používat? Víte, že většina lidí nepoužívá opalovací přípravky správně? Nedělejte tutéž chybu.

Krém na tělo + krém na obličej

Naučte se rozlišovat krém na tělo a krém na obličej. Existují sice krémy, které můžete používat na celé tělo, ale většina odborníků to příliš nedoporučuje. Naopak doporučují používat dva odlišné krémy, protože požadavky pokožky obličeje jsou rozdílné oproti pokožky zbytku těla. Krém na obličej může mít i silnější ochranný faktor než krém na zbytek těla. Obličej přeci jen vystavujeme sluníčku po celý den, zatímco tělo můžeme chránit oděvem.

Jak silný ochranný faktor?

Ochranný faktor vybíráme jak podle typu pokožky, tak podle pobytu. Je rozdíl, zda se opaluji na balkóně městského bytu nebo jsem u vody, která sluníčko víc přitahuje. Rovněž je rozdíl, zda jsem na horách nebo u moře. Dalším kritériem pro výběr ochranného faktoru je délka pobytu na sluníčku. Většina lidí už svou pokožku zná a ví, zda červenají a mají tendenci se spálit anebo se opalují bez problémů a pokožka postupně hnědne. Kojencvi a děti by na ostré sluníčko neměli vůbec.

Jak často krém nanášet?

I když je nějaký opalovací přípravek voděodolný neznamená to, že vám vydrží celý den. Na to příliš nespoléhejte. Opalovací krémy je nutné nanášet opakovaně. A to nejen z důvody koupání, ale i pocení. Je vhodné se osprchovat, smýt pot a nečistoty a opět nanést krém. Některé přípravky chrání pokožku ihned po nanesení, jiné potřebují 20 až 40 minut, než začnou být účinné, pamatujte na to. Právě těchto 20 až 40 minut může být rozhodujících. Většinou tuto informaci výrobce neuvádí, proto je dobré číst recenze a zkušenosti ostatních a vsadit na doporučený či osobně vyzkoušený přípravek.

Kolik přípravku použít?

V podstatě je jedno, zda použijete olej, krém či pěnu. Doporučené množství je u krémů cca 6 čajových lžiček na celé tělo. Pokud doporučené množství neuvádí výrobce, řiďte se zdravým rozumem. Hodně přípravku neznamená větší ochranu, ale málo přípravku znamená menší ochranu před sluníčkem. Nešetřete tedy zbytečně, ale nepoužívejte zase přemrštěné množství.

Desatero šetrného opalování

  1. Než začne léto, užívejte beta-karoten

  2. Vyberte opalovací přípravek s patřičným UV faktorem (v ČR postačí SPF 20, na dovolenou k moři zvolte SPF 50)

  3. Mažte se minimálně 20 minut před pobytem na sluníčku

  4. Krém během dne několikrát znovu aplikujte na čistou pokožku

  5. Používejte ochranný přípravek na tělo, obličej i rty a namažte si i uši

  6. Ostrému polednímu slunci se pokud možno nevystavujte

  7. Pokožku nezapomínejte hýčkat i po opalování. Použít můžete výrobky s panthenolem, aloe vera, kokosové máslo/olej a jiné hydratační oleje a krémy. Výtečné jdou i hydratační a zklidňující pleťové masky

  8. Pokud půjdete do vody, krém znovu naneste

  9. Používejte ochranné kosmetické výrobky nejen u vody, ale i při letní turistice

  10. Nezapomínejte na pokrývku hlavy, pitný režim a doplňujte vitamín C, který zmírňuje popáleniny a prospívá pokožce

Obrázky: pixabay.com