Zdravý jídelníček pro letní dny – Co jíst pro lepší zdraví i postavu v létě? (2.díl)

V prvním dílu našeho letního stravovacího seriálu, jste se dozvěděli proč změnit jídelníček na letní, proč posílit zdraví srdce právě v létě, příznaky přetíženého srdce. Dnes se zaměříme na to, co vše srdci neprospívá, nejčastější letní chyby a co v létě nejvíce konzumovat.

Co srdci neprospívá

  • Nadbytek živočišného tuku

  • Nadbytek bílkovin – překyseluje organismus, podpora tvorby hlenů (například maso, mléko)

  • Pozor na nadbytečné zahřívání zevnitř během léta – slaný grilovaný steak může pro někoho, kdo si léta na srdce stěžuje, být poslední pochoutkou. Grilování samo o sobě není v létě moc vhodné. Přidáme-li k tomu navíc i maso (zimní potravina, protože má zahřívající schopnost), už je to pro tělo příliš mnoho horka

  • Smažené a fritované potraviny (koblížky, langoše, hranolky)

Na tyto pokrmy je léto nejméně vhodný čas. Pokud si je nedokážete odpustit, dopřejte si je na podzim/zima. Když už chcete grilovat s přáteli v létě, grilujte cuketu, dýni, tofu, tempeh. A pokud skutečně toužíte po mase, zvolte rybu nebo si dejte pouze kousek masa a vyvažte to pořádnou porcí čerstvé zeleniny. Pokud to nevyvážíte, budete za okamžik prahnout po zmrzlině, ledové kávě či dezertu, jelikož tyto extrémy budou vyžadovat rovnováhu. Extrémně zahřáté tělo se bude chtít ochladit. 

Letní chyby

Další chybou je používat velké množství oleje do letních salátů. Syrový se nenaváže na zeleninu a hůř se tráví, čímž zatěžujeme játra i tenké střevo a celé trávení. Co použít do letního salátu namísto oleje? Jablečný, rýžový nebo jiný ocet či šťávu z citronu.

Přemíra ovoce – častou letní chybou je i konzumace velkého množství ovoce, zvlášť toho tropického, které je často nezralé, chemicky ošetřené a pro naše těla příliš expanzivní. Tohoto typu ovoce se zříkat nemusíte, ale konzumujte pouze v rozumném množství. Ani nadbytek lokálního ovoce není nejšťastnějším řešením. Ovoce ve větším množství zatěžuje slinivku, slezinu, ledviny i tenké střevo. Ovoce berte spíš jako dezert. Ovoce obsahuje cukry, které když nespotřebujete (například sportem) budou se ukládat tam, kde nikdo nechce.

Studené a ledové – v létě se člověk touží „ochladit“, proto sahá po všem, co je studené či ledové. Nicméně vnitřní teplo a energie, která nás chrání v zimě, se najednou rozprostře po celém těle, tudíž máme uvnitř těla větší chlad – jakoby se obranná bariéra ztenčila. Tato vnitřní klimatizace dokonale chrání vnitřní orgány před přehřátím. Pokud pošleme do těla ledové pokrmy a nápoje, koledujeme si o průjem, zvracení, podchlazení i angínu. Podle čínské medicíny je vhodné v létě pít teplý čaj či vodu. To proto, že se vyrovná vnitřní teplota a nám je po chvíli mnohem lépe, než po něčem studeném.

Příjem tekutin – během léta je sice správné zvýšit příjem tekutin, ale ne se přepíjet. Nadbytečný příjem tekutin zatěžuje ledviny i srdce. Velkou chybou je dát si 3 piva, ale přepíjet se vodou také není správné.

Co v létě konzumovat

Během léta by polovinu jídelníčku měla tvořit zelenina: čerstvá/syrová i tepelně upravená. Čtvrt by mělo připadnout obilovinám a další čtvrtka luštěninám. Vhodné je jíst také tofu, tempeh. Masu se vyhýbejte, pokud bez něj nevydržíte, mělo by se v jídelníčku objevit sporadicky a vždy vyvážit zeleninou. Zeleninou nešetřete a používejte sezónní zeleninu, které je nyní dostatek: květák, brokolice, kedlubny, ředkvičky, petržel…Zeleninových receptů najdete na internetu dostatek. Nemusí to být jen saláty, to by dlouhodobě asi nikoho nebavilo. 

Rada na závěr: jsme jen lidé a občas hřešíme. Když už zhřešíte, snažte se to vyrovnat/vybalancovat a nehřešte hodně.

Obrázky: pixabay.com