Zdraví štítné žlázy je základem funkčního metabolismu. Pomůže i meduňka lékařská nebo vitamín B-12

Fotografie: Depositphotos

Štítná žláza je klíčový orgán endokrinního systému, který produkuje hormony nezbytné pro řadu tělesných funkcí včetně energetického metabolismu a regulace tělesné teploty.

Zdravá štítná žláza je klíčovým prvkem celkového zdraví a vitality. Tento malý orgán umístěný v krku má zásadní vliv na mnoho procesů v těle, včetně metabolismu, energetické hladiny a regulace nálady. Pro udržení optimální funkce štítné žlázy a prevenci možných poruch existuje několik přírodních prostředků a doporučení. Zvýšený důraz na zdravou stravu, správné zvládání stresu a pravidelné lékařské kontroly mohou pomoci udržet štítnou žlázu v optimálním stavu, říká doktorka Debra Rose Wilson.

L-karnitin

L-karnitin je derivát aminokyseliny, který se často používá jako doplněk stravy pro podporu hubnutí. Tato přírodní látka se přirozeně vyskytuje v těle a také je obsažena v potravinách, jako jsou maso, ryby a mléčné výrobky. Výzkum provedený v roce 2001 ukazuje, že L-karnitin může přispět k reverzi a prevenci příznaků hypertyreózy, včetně srdečního bušení, třesu a únavy.

Vitamín B-12

Vitamín B-12 je důležitý pro celkové zdraví a jeho nedostatek je často spojován s hypotyreózou, což dokládá například souhrnná studie výzkumníků z Peru. Příznaky nedostatku vitaminu B-12 mohou zahrnovat únavu, slabost a závratě. Doplnění tohoto vitaminu může pomoci zvládnout tyto příznaky, ale sám o sobě nemůže léčit hypotyreózu. Je důležité konzultovat s lékařem, pokud máte podezření na nedostatek vitaminu B-12 nebo plánujete jeho doplnění.

Metabolický syndrom zvyšuje riziko srdečních chorob. Jeho výskyt může prozradit i obezita

Selen

Selen je minerál, který se nachází v některých potravinách, jako jsou ořechy, ryby a hovězí maso, a lze ho také užívat ve formě doplňku stravy. Některé výzkumy naznačují, že selen může být užitečný při léčbě onemocnění štítné žlázy, například u Gravesovy-Basedowovy choroby, o které jsme Vás informovali na našem webu ZdravéStravování v minulosti.

štítná žláza, hashimotova nemoc
Fotografie: Freepik

Meduňka lékařská

Tato rostlina z čeledi mátovitých je známá pro své léčebné vlastnosti. Některé zdroje naznačují, že meduňka může být účinná při snižování hladiny hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH), což by mohlo být prospěšné pro lidi s hypertyreózou, uvádí web Healthline. Meduňku lze konzumovat jako čaj nebo ve formě suplementu. Posadit se s šálkem meduňkového čaje může být přinejmenším léčivé jako technika zvládání stresu.

Éterické oleje

Levandule a santalové dřevo jsou často používány pro své relaxační účinky. Esenciální oleje levandule a santalového dřeva mohou například snížit pocity úzkosti a pomoci vám cítit se klidně. To vám může pomoci v boji proti nervozitě a nespavosti, což jsou oba příznaky hypertyreózy, sděluje lékařka Debra Rose Wilson.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]