Účinky pití perlivé vody na organismus: Pozitivní vliv má na trávení, zdraví zubů a kostí nijak neohrožuje

Fotografie: Harald Hoyer / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Perlivá voda je osvěžující nápoj a zároveň dobrá alternativa sladkých nealkoholických nápojů. Někteří lidé se však obávají, že může být zdraví škodlivá.

Perlivá voda je obyčejná voda, do které byl pod tlakem přidán oxid uhličitý – kromě něj pak také mnohdy obsahuje sůl či malé množství jiných minerálních látek, jež dokážou zlepšit její chuť. Právě díky nim však také tento nápoj disponuje skvělými zdravotními přínosy, jako je například zmírnění zácpy či stimulace nervových receptorů, říká doktorka Franziska Spritzler. Mnoho lidí si ovšem přesto stále neví rady, zda ji pít, či raději vynechat. Ve společnosti totiž koluje mnoho mýtů o tomto nápoji, včetně například toho, že ničí zuby. Pravda vás však překvapí.

Kyselost perlivé vody

Chemickou reakcí oxidu uhličitého a vody vzniká kyselina uhličitá, slabá kyselina, u které bylo prokázáno, že při konzumaci stimuluje stejné nervové receptory v ústech jako hořčice. To může vyvolávat pálení a pichlavý pocit, jenž může být dráždivý nebo v některých případech také příjemný. Hodnota pH sycené vody je 3–4, což znamená, že je pouze mírně kyselá, tudíž nemá téměř žádný vliv na celkovou kyselost těla. Ledviny a plíce totiž pracně odstraňují přebytečný oxid uhličitý.

Vliv na zdraví zubů

Jednou z největších obav ohledně perlivé vody je její vliv na zuby – mnozí lidé si totiž myslí, že pokud je sklovina přímo vystavena působení kyseliny uhličité, může dojít k jejímu poškození. Perlivá voda s obsahem minerálů poškozuje sklovinu téměř stejně jako obyčejná neperlivá voda. Je ovšem důležité poznamenat, že se jedná o perlivou vodu bez obsahu cukru – v opačném případě by mohla mít opravdu ničivé účinky na vaše zuby.

Pozitivní na trávení

Perlivá voda může prospívat vašemu trávení hned několika způsoby. Zejména však zlepšuje schopnost polykání, a to jak u mladých, tak i starších dospělých. To znamená, že pokud jíte těžké jídlo, pomůže vám ho rychleji doručit do žaludku, a ulevit si tak od zbytečného přetížení. Stejně tak pak tento nápoj může prodlužovat pocit sytosti po jídle, takže vás ochrání před zbytečným přejídáním, a také bude napomáhat tomu, aby jídlo zůstalo déle v žaludku.

trávení břicho
Fotografie: Pixabay

Pomáhá zmírňovat zácpu

Perlivá voda vám dokáže pomoci také v případě, že často trpíte zácpou. Oxid uhličitý totiž účinně zmírňuje příznaky tohoto problému, takže si můžete ulevit již během několika minut. I v tomto případě byste se však měli ujistit, že nápoj neobsahuje žádný přidaný cukr, protože by mohl naopak problém zhoršit. Existují také důkazy, že perlivá voda může zlepšit další příznaky zažívacích potíží, včetně bolesti žaludku – říká se, že pomáhá ulevit již po 15 dnech pravidelné konzumace.

Zdraví kostí

Mnoho lidí se domnívá, že sycené nápoje škodí kostem, a to opět kvůli vysokému obsahu kyselin. Tato sloučenina na ně však nemá naprosto žádný vliv. U slazených nápojů je tomu ovšem tak, že navíc obsahují velké množství fosforu, který již může mít negativní vliv na kosti. Proto se jim raději vyhýbejte a volte tuto zdravější formu.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]